Naukowcy z Michigan Technological University odkryli reakcję chemiczną, która nie tylko pochłania dwutlenek węgla, gaz cieplarniany ale również tworzy coś pożytecznego czyli uwalnia energię.

Otrzymywanie węglowych produktów z CO2 nie jest niczym nowym ale cząsteczki dwutlenku węgla są tak stabilne, że te reakcje zwykle zużywają dużo energii. Jeżeli ta energia miałaby pochodzić z paliw kopalnych doprowadziłoby to do zwiększenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery, a zastosowanie nowego procesu chemicznego mogłoby doprowadzić przynajmniej do złagodzenia zmian klimatycznych.

 

Zespół badawczy profesora Yun Hang Hu opracował reakcję uwalniającą ciepło pomiędzy dwutlenkiem węgla i Li 3 N, która stanowi dwie substancje chemiczne: amorficznego azotku węgla (C 3 N 4 ) oraz litowy cyjanamid (Li 2 CN 2 ), prekursor do produkcji nawozów sztucznych.

Naukowcy stwierdzili, że reakcja konwersji CO2 do materiałów stałych byłaby dobrym zastosowaniem nawet jeśli nie byłoby to przydatne.

A jaka ilość energii może zostać uwolniona podczas tej reakcji chemicznej? Mnóstwo. Zespół Hu dodał dwutlenku węgla do mniej niż gram Li 3 N na 330 stopni Celsjusza, a temperatura otoczenia natychmiast wzrosła niemal do około 1000 stopni Celsjusza, wielkość porównywalna z temperaturą lawy wypływającej z wulkanu.
Praca zespołu Hu jest finansowana przez National Science Foundation.

 

Źródło: Science Daily
0 0 votes
Article Rating