Naukowcy znaleźli sposób na komary. Chcą do ich populacji wpuścić konia trojańskiego – pokolenie insektów z zaszczepionym „genem samobójczym”, który ma drastycznie zredukować liczebność owadów. Na poligon doświadczalny wybrali amerykańską wyspę Key West. Mieszkańcy i lokalni przedsiębiorcy protestują, nie chcą być komarzym „Parkiem Jurajskim”.

Eksperyment prowadzi powiązana z Uniwersytetem w Ofordzie spółka Oxitec. Metoda naukowców polega na umieszczeniu samobójczego genu w populacji dzikich owadów gatunku Aedes aegypti w pojedynczym pokoleniu. Ma to spowodować dramatyczny spadek liczebności populacji owadów poprzez masowe umieranie larw. 

Samica Aedes aegypti składa jednorazowo 70-80 jaj. W ciągu swojego życia może ich złożyć nawet 500. Komary te przenoszą wirus wywołujący gorączkę dega. Jest to choroba przypominająca poważny przypadek grypy. Choruje na nią około 100 milionów ludzi rocznie, z czego około 500 tysięcy wymaga hospitalizacji, a około 20 tysięcy umiera.

Niebezpieczny eksperyment?

Badacze chcą sprawdzić tę metodę na terenie turystycznej wyspy Key West. Położona jest na południe od wybrzeży Florydy, ale połączona z nimi drogą biegnącą kilkudziesięciokilometrowym wałem. Jest to miejsce nieprzypadkowe, bo władze stanu rocznie wydają milion dolarów na tradycyjne metody zwalczania komarów przenoszących wirus.

Naukowcy podkreślają, że ich metoda walki z insektami jest zdecydowanie tańsza od tradycyjnych, polegających na spryskiwaniu obszarów, gdzie występują. Problem w tym, że nie została dotąd przetestowana w naturalnym środowisku.

Mieszkańcy przeciwni

To, co wzbudza entuzjazm u naukowców, stało się utrapieniem mieszkańców. Boją się o skutki eksperymentu dla zdrowia ludzi i wpływ na środowisko. Krytycy pomysłu podkreślają, że jeśli genetycznie zmodyfikowane owady zostaną wypuszczone do środowiska, już w nim pozostaną. A konsekwencje tego trudno przewidzieć.

Dlatego mieszkańcy Florydy zwrócili się do Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków z prośbą o zablokowanie eksperymentu Oxitec. Podpis pod petycją złożyło już 100 tys. osób.

Źródło: itechpost.com.sciencenews.org, tvnmeteo.pl
0 0 vote
Article Rating