W niedzielę nad stolicą amerykańskiego stanu ArizonaPhoenix, wystąpiła burza piaskowa. W niektórych regionach poza pyłem pojawiły się też obfite opady deszczu.

USA - Burza piaskowa przeszła przez Phoenix -7

Chmura pyłu przemieszczała się w stronę Phoenix z południa. Do miasta dotarła około godz. 17 lokalnego czasu. O możliwości wystąpienia zjawiska ostrzegał narodowy serwis pogodowy National Weather Service.

USA - Burza piaskowa przeszła przez Phoenix -3

Pył najpierw pojawił się w Hrabstwie Pinal (na południowy wschód od Phoenix), w miejscowościach Casa Grande, Maricopa, Mesa i Tempe. Następnie burza przemieściła się do śródmiejskiej części Phoenix i w rejon Góry Camelback. Porywy wiatru dochodziły do 50-60 km/h.

USA - Burza piaskowa przeszła przez Phoenix -2

Chmura pyłu na froncie

Burza piaskowo-pyłowa to zjawisko atmosferyczne wywołane przez silny wiatr, związany z wtargnięciem chłodnego powietrza polarnego na ciepłe obszary pustynne i półpustynne. Jednym z rodzajów takiej burzy jest zjawisko haboob, które powstaje na linii frontu atmosferycznego.

USA - Burza piaskowa przeszła przez Phoenix -5

Takie burze tworzą się zazwyczaj, gdy słońce rozgrzeje piasek tak bardzo, że nagrzewa się także powietrze bezpośrednio nad nim. To powoduje konwekcję, czyli unoszenie się powietrza. Ruch powietrza powoduje zmianę ciśnienia i powstanie silnego wiatru, który następnie porywa i przenosi piach z pustyń na znaczne odległości.

USA - Burza piaskowa przeszła przez Phoenix -1

Utrudnienia komunikacyjne

Pył spowodował liczne utrudnienia komunikacyjne. Na drogach międzystanowych nr 10 i 8 widzialność spadła do około 400 metrów, a lokalnie była jeszcze mniejsza.

Po przejściu burzy piaskowej, miejscami pojawiały się także burze z wyładowaniami atmosferycznymi. Na granicy miast Tempe i Mesa w ciągu godziny spadło prawie 150 l/mkw. deszczu.

USA - Burza piaskowa przeszła przez Phoenix -4

Utrudnienia pojawiły się także na lotnisku Phoenix Sky Harbor. Jak poinformowała rzeczniczka prasowa Julie Rodriguez, pogoda przyczyniła się do opóźnień lotów i kilku lądowań awaryjnych. Ruch na lotnisku powrócił do normy po godzinie 16.30 lokalnego czasu.

USA - Burza piaskowa przeszła przez Phoenix -6

Informacje o chmurze pyłu, która zawisła nad Phoenix od razu pojawiły się w mediach społecznościowych.

Źródło: azcentral.com, abc15.com, Twitter, tvnmeteo
0 0 vote
Article Rating