Około 13 milionów odtajnionych dokumentów amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) zostało opublikowanych w internecie. Wśród tych dokumentów można znaleźć np. obserwacje dotyczące UFO i przepis na niewidzialny atrament.

Fragment odtajnionego dokumentu CIA z lat 60. mającego pokazywać konstrukcję „latającego spodka” opisanego przez jednego ze świadków zjawiska

 

Opublikowane dane są częścią bazy Crest, która została teoretycznie upubliczniona już w latach 90. przez prezydenta Billa Clintona. Jednak wcześniej dokumenty były do wglądu tylko na czterech terminalach komputerowych w National Archive w stanie Maryland. Ponadto archiwum było otwarte tylko kilka godzin dziennie.

Agencja zdecydowała się na publikacje dokumentów, aby stać się bardziej wiarygodną. Nastąpiło to po wielu pozwach przeciwko CIA i apelach ze strony zwolenników wolnego dostępu do informacji. W 2014 roku organizacja MuckRock, która walczy o swobodny dostęp do informacji pozwała agencję i wygrała proces. CIA po przegranej stworzyła specjalną wyszukiwarkę, która pozwala na zapoznanie się z danymi.

„Dostęp do tych historycznej kolekcji nie jest już ograniczony geograficznie” – napisał w komunikacie prasowym dyrektor zarządzający informacjami w CIA, Joseph Lambert.

Historia wywiadu

Opublikowane dokumenty zawierają dane od początku powstania Agencji w 1947 roku do lat 90. Rzucają one nowe światło na działalność CIA w czasie wojen w Wietnamie, Korei i innych zimnowojennych konfliktów.

Są tam także dokumenty Henry’ego Kissingera, który był sekretarzem stanu USA za prezydentury Richarda Nixona i Geralda Forda. Odtajniono także informacje o planowanym zamachu na kubańskiego przywódcę Fidela Castro, a także opisy badania zbrodni nazistowskich.

W dużym stopniu to analizy wywiadowcze i badania naukowe oraz technologiczne. Rzeczniczka CIA Heather Fritz Horniak podkreśla, że „to pełna historia z lepszymi i gorszymi momentami” agencji.

 

UFO, niewidzialny atrament, zdolności paranormalne

Wśród ciekawszych informacji, które znajdują się ujawnionych dokumentach są pisma z rzekomych obserwacji UFO. Znajduje się tam zbiór raportów o „latających spodkach”. Jest tam m.in. dokument datowany na lata 60. mający przedstawiać konstrukcję tajemniczego obiektu. Sporządzono go na podstawie relacji jednego ze świadków zjawiska.

Wśród dokumentów znajduje się też przepis na produkcję „niewidzialnego atramentu”.

Jedna ze stron przepisu na niewidzialny atrament

Opublikowane zostały też dane dotyczące programu Stargate, który od lat jest przedmiotem wielu teorii spiskowych. Program miał dotyczyć badania nadzwyczajnych zdolności psychicznych ludzi.

Chodziło o „widzenie” rzeczy, osób, zdarzeń znajdujących się daleko od obserwatora, który nie był w stanie zobaczyć, usłyszeć lub odczuć w bezpośrednim kontakcie.

Są tam zapisy testów przeprowadzonych w 1973 roku na Urim Gellerze, izraelskim iluzjoniście, który twierdził, że posiada zdolności paranormalne. Według notatek, Gellerowi udało się przerysować część obrazków, które znajdowały się w innym pomieszczeniu, do którego wcześniej nie miał dostępu.

Niektóre z nich zostały skopiowane bardzo wiernie.

Część rysunków Gellerowi udało się skopiować prawie idealnie

Geller znajdował się w innym pomieszczeniu, a kopiował rysunki, których wcześniej nie widział

 

Źródło: BBC News, CNN, tvn24
0 0 votes
Article Rating