W USA stwierdza się coraz więcej przypadków ciężkiego uszkodzenia płuc, związanego ze stosowaniem e-papierosów. Do tej pory zgłoszono ponad 530 przypadków – 7 osób zmarło.

Centre for Disease Control opublikowało krótką informację na ten temat. Objawy obejmują kaszel bez odkrztuszania, duszność, ból w klatce piersiowej o charakterze opłucnowym, gorączkę, dreszcze, zmęczenie – pojawiają się kilka tygodni przed hospitalizacją. U części chorych występowały objawy ze strony przewodu pokarmowego (ból brzucha, nudności, biegunka), które niekiedy poprzedzały wystąpienie objawów ze strony układu oddechowego. Pacjentów hospitalizowano z niewydolnością oddechową, która u części z nich wymagała wspomagania wentylacji. W badaniach obrazowych stwierdzano zmiany naciekowe lub zmiany o typie mlecznego szkła.

W wielu przypadkach początkowo rozpoznawano zakażenie układu oddechowego i wdrażano antybiotykoterapię, która nie przynosiła poprawy. Obserwowano korzystne efekty leczenia glikokortykosteroidami.

Wszyscy chorzy zgłaszali w wywiadzie stosowanie e-papierosów – różnych marek i zawierających różne produkty, w tym THC. Dotychczas nie udało się zidentyfikować wspólnego dla wszystkich przypadków czynnika, potencjalnie powodującego ten groźny dla życia zespół.

17 września FDA rozpoczęła śledztwo kryminalne w tej sprawie, co podkreśla, jak poważnie do problemu podchodzą amerykańskie agencje federalne.

 

 

Źródło: Medycyna Praktyczna