Mieszkańcy wschodnich regionów Stanów Zjednoczonych pierwszy raz od 17 lat mogą usłyszeć dźwięki wydawane przez cykady Brood X. Owady te po latach rozwoju w glebie wyszły na powierzchnię, by się rozmnożyć. Miejscowi entomolodzy są zachwyceni z wyjątkowego wydarzenia, bo jak mówią „nie ma nic podobnego na całej planecie”.

Cykada Brood X

Choć przez 17 lat wiele się zmieniło, tryb życia miliardów czerwonookich cykad pozostał taki sam. Przez cały ten czas przebywały zakopane w ziemi, gdzie rosły i rozwijały się. Niedawno wyszły na powierzchnię, by rozmnożyć się i umrzeć. Można je spotkać we wschodnich stanach USA.

Wschodnie Wybrzeże, USA – Cykady Brood X po 17 latach wkrótce wyjdą na powierzchnię, żeby się rozmnożyć, potrafią być głośniejsze od motocykla

„Spektakularne wydarzenie”

– To jest po prostu spektakularne wydarzenie. Nie ma nic podobnego na całej planecie, a nawet w całym wszechświecie – powiedział doktor Michael Raupp, miłośnik cykad i emerytowany profesor entomologii na Uniwersytecie Maryland. – To jedyne miejsce, gdzie żyją miliardy, jeśli nie biliony tych cykad – powiedział Raupp.

Specyficzny rozwój

Cykady Brood X mają około 3,8 centymetra długości, czarne ciało, opalizujące skrzydła i jaskrawoczerwone oczy.

Owady te mają tendencję do rozwijania się w nasłonecznionych obrzeżach lasu, które często zapewniają cieplejsze warunki pogodowe i rosną młode drzewa, które zapewniają im pożywienie.

Owady na krótko po wykluciu zakopują się na głębokości 2,4 metra pod ziemią. Tam spijają soki z korzeni drzew. Po 17 latach wyłaniają się, wspinają na drzewa i krzewy, gdzie przeobrażają się z poczwarek w dorosłe osobniki. Podczas godów można usłyszeć charakterystyczne dźwięki, które wydają samce, by przyciągnąć partnerki.

Cykady Brood X (PAP/EPA/JIM LO SCALZO)

Po zapłodnieniu samice nacinają szczeliny w gałęziach drzew i składają od 400 do 600 jaj. Dorosłe osobniki szybko umierają. Kilka tygodni później z jaj wykluwają się młode, a cykl zaczyna się od nowa.

Cykady Brood X (PAP/EPA/JIM LO SCALZO)

„Narodziny, romans, śmierć”

Tegoroczna „partia” cykad zakopie się w ziemi i pojawi ponownie dopiero w 2038 roku.

Cykady Brood X (PAP/EPA/JIM LO SCALZO)

Raupp powiedział, że cykady nie są szkodliwe dla zwierząt domowych lub ludzi.

Cykady Brood X (PAP/EPA/JIM LO SCALZO)

– Będą narodziny. Będzie romans w koronach drzew. Będzie śmierć. To będzie lepsze niż odcinek „Gry o Tron” – zapowiedział.

Cykady Brood X (PAP/EPA/JIM LO SCALZO)

 

 

Źródło: Reuters
3 2 votes
Article Rating