Jednym z najbardziej strzeżonych od lat 60. XX wieku programów militarnych USA był program dotyczący wykorzystania ssaków morskich do celów wojskowych. Przez lata amerykańska marynarka wojenna przeprowadzała doświadczenia z użyciem delfinów i lwów morskich. Zwierzęta brały udział w misjach w Wietnamie i Zatoce Perskiej, ostatnio były wykorzystane w Iraku, przy transporcie statków pomocy humanitarnej -podaje CNN.

Program marynarki wojennej dot. ssaków morskich został zapoczątkowany w USA w latach 60. Początkowo studiowano hydrodynamikę delfinów białych w celu stworzenia super szybkich torped. Wyniki badań były jednak bardziej interesujące. Okazało się, że naturalny sonar delfinów jest dużo efektywniejszy od wszelkich urządzeń skonstruowanych dotychczas przez człowieka. Na delfiny zaczęto patrzeć jak na potencjalnych sojuszników w operacjach militarnych.

Lata badań i szkoleń opłaciły się z nawiązką. Delfiny brały udział w operacjach militarnych w Wietnamie i Zatoce Perskiej. Doskonale sprawdziły się w wyszukiwaniu min morskich i eliminacji wrogich oddziałów płetwonurków.

Ostatnio delfiny brały udział w wojnie w Iraku, gdzie, wykrywając miny, zapewniały bezpieczną przeprawę statkom akcji humanitarnych.

Projekt marynarki wojennej został ujawniony w latach 90. Wtedy też delfiny zostały umieszczone na stałe w bazach wojskowych w Bremerton, Waszyngton i Groton, Connecticut gdzie pomagają strzec amerykańskich łodzi podwodnych.

Program nadal jest kontynuowany. Obecnie bierze w nim udział 75 delfinów butlonosych i 35 lwów morskich. Szkoleniem zwierząt zajmuje się wojsko i służby cywilne złożone z biologów morskich, weterynarzy i innych naukowców. Projekt ma roczny budżet 20 milionów dolarów. Mike Rothe, dyrektor projektu, nie boi się cięć budżetowych. Delfiny to aktualnie najbardziej efektywne służby w amerykańskiej armii zajmujące się poszukiwaniem zatopionych elementów amerykańskiego uzbrojenia.

Zwierzęta mogą być przetransportowane w ciągu 72 godzin specjalnym samolotem w dowolne miejsce na świecie. Potrafią operować w różnych warunkach pogodowych na wielu szerokościach geograficznych od Alaski po Hawaje.

Od wielu lat amerykańskiemu wojsku zarzuca się wykorzystywanie zwierząt w ofensywnych operacjach militarnych takich jak rozmieszczanie min czy ataki na nurków. W odpowiedzi na te zarzuty wojsko amerykańskie ujawnia coraz więcej szczegółów dotyczących programu marynarki wojennej, tłumacząc, że obecnie priorytetem programu jest ratowanie ludzkich istnień.

W ostatnim czasie dziennikarze CNN mogli na własne oczy sprawdzić jaką skuteczność mają delfiny i lwy morskie m.in. w ochronie amerykańskich łodzi podwodnych.

 

Źródło: CNN, informacjeusa.com
0 0 votes
Article Rating