Burza tropikalna Isaac dotarła do wysepek Florida Keys położonych w pobliżu południowego cypla Florydy. Na Florydzie obowiązuje stan wyjątkowy, wprowadziły go też władze Missisipi, Luizjany i Alabamy. Według obliczeń synoptyków to właśnie te stany leżące nad Zatoką Meksykańską przyjmą najsilniejsze uderzenie Issaca.

Burza tropikalna Isaac dotarła w niedzielę wieczorem (po południu czasu lokalnego) do Florida Keys, łańcucha wysepek położonych w pobliżu południowego cypla półwyspu Floryda. Amerykańskie stacje telewizyjne pokazały pierwsze zdjęcia zalanych ulic na wysepkach. Na razie nie ma jednak informacji o poważniejszych zniszczeniach.

 

Floryda „wie, jak sobie radzić”

Pogoda popsuła na razie plany Partii Republikańskiej – w Tampa na Florydzie miała ruszyć w poniedziałek Narodowa Konwencja Republikanów, na której nominację w wyborach prezydenckich miał otrzymać Mitt Romney. Wydarzenia dnia zostały jednak odwołane. Organizatorów próbował uspokoić gubernator Florydy Rick Scott.

– Można będzie się przekonać, że nauczyliśmy się, jak radzić sobie z huraganami. Jesteśmy przygotowani, to jest stan, który wie, jak radzić sobie z takimi rzeczami – powiedział dziennikarzom na konferencji prasowej.

Isaac ma się stać huraganem

Na Florydzie od soboty obowiązuje stan wyjątkowy. W niedzielę wieczorem wprowadzili go także gubernatorzy Missisipi, Luizjany i Alabamy – stanów położonych nad Zatoką Meksykańską. Z obliczeń meteorologów wynika, że Isaac przejdzie obok południowego cypla Florydy, następnie skieruje się na zachód i właśnie nad Zatoką Meksykańską zyska znacznie na sile.

We wtorek wieczorem lub w środę rano (czasu lokalnego), już jako huragan 2 lub nawet 3 kategorii, dotrze na ląd na obszarze między zachodnią częścią Florydy a Luizjaną i uderzy w południowe stany USA.

 

Ucierpią w rocznicę Katriny?

Wichura i powodzie mogą zagrozić także Nowemu Orleanowi w Luizjanie, miastu, które 29 sierpnia 2005 r. spustoszył huragan Katrina. Wówczas zginęło tam ponad 1,5 tysiąca ludzi.

Burmistrz Nowego Orleanu Mitch Landrieu uważa, że nadejście Isaaca właśnie w terminie rocznicy uderzenia Katriny to dobra rzecz, ponieważ zapewni dodatkową czujność.

– Los chciał, że ta burza nadchodzi w czasie, kiedy rocznica Katriny sprawia, że wszyscy są w stanie czujności, i to jest dobra rzecz. Ważne jest, aby być w stanie wysokiej gotowości, aby po prostu być przygotowanym – powiedział dziennikarzom. Zachęcił również mieszkańców miasta do przeprowadzenia niezbędnych przygotowań włącznie z zakupem dodatkowej żywności, wody i baterii.

 

Źródło: PAP, Reuters TV, tm
0 0 votes
Article Rating