Kilauea to aktywny już od 33 lat wulkan. Jego erupcja trwa nieprzerwanie od 3 stycznia 1983 roku. Mieszkańcy Hawajów nazwy Kilauea używają do określenia szczytowego krateru Halema’uma‚u, w którym znajduje się jezioro lawowe.

Wulkan Kilauea

W kraterze ma miejsce aktywność i ruchy lawy.

Wulkan Kilauea

Ogromny stożek

Wulkan leży na popularnej wśród turystów największej wyspie w archipelagu Hawajów, Big Island, i jest jednym z pięciu na tym obszarze. Ma wysokość 1247 m n.p.m. i zajmuje powierzchnię 1430 kmkw. (to aż 13,7 procent powierzchni wyspy).

Jako pierwszy Europejczyk dostrzegł go William Ellis w 1823 roku. Od tego czasu doszło do 61 erupcji. W 2014 roku aktywność wulkanu zagrażała wiosce Pahoa. Mieszkańcy byli zmuszeni do porzucenia swoich gospodarstw. Lawa przestała wypływać ze stożka dopiero w marcu rok później. Obecnie eksperci uważają, że wulkan nie stanowi zagrożenia dla ludzi.

 

Hawajskie wierzenia

Według wierzeń ludowych wulkan jest siedzibą pięknej i okrutnej bogini Pele, córki dwóch najpotężniejszych bogów Moemoe (Ziemia) i Haumea (Niebo). Przez swój chimeryczny charakter została wygnana z domu przez siostrę. Osiadła na pięknych hawajskich wyspach, gdzie chcąc wyładować swoją złość obudziła śpiące wulkany. Nieustające erupcje spowodowane są złością bogini. Nazwa wulkanu pochodzi zaś od imienia odrzuconego zalotnika Pele i oznacza dom paproci, który absztyfikant miał zbudować nad kraterem, by nie dopuścić do ucieczki bogini.

 

 

Źródło: x-news.pl, hvo.wr.usgs.gov, mythicalrealm.com, tvnmeteo

 

0 0 vote
Article Rating