Futurystyczny amerykański niszczyciel nowego typu USS Zumwalt jest właśnie szykowany do oficjalnego przejęcia przez flotę. Budująca go stocznia opublikowała nagranie z ostatnich prób okrętu, podczas których sprawdzono między innymi to, jak okręt znosi ostre zwroty.

USS Zumwalt

Niszczyciel miał przejść kwietniowy egzamin bez problemu, a nawet lepiej niż zakładano. Przejęcie okrętu przez US Navy ma nastąpić „na początku maja”. Zanim odbędzie się jednak oficjalna uroczystość, stocznia Bath Iron Works opublikowała nagranie przedstawiające przebieg prób na morzu.

 

Ostre manewry

Nagranie jest wyjątkowe, bowiem po raz pierwszy widać na nim USS Zumwalt rozwijający maksymalną prędkość, czyli około 33 węzłów (60 km/h) i wykonujący zwroty z maksymalnym wychyleniem sterów. Gwałtowne manewry są ostateczną próbą wytrzymałości, którą przechodzą wszystkie nowe okręty, nawet lotniskowce.

Jak twierdził po testach dowódca USS Zumwalt kapitan James Kirk, zwrotność okrętu była dla niego zaskoczeniem. Podczas zwrotów przy maksymalnej prędkości niszczyciel przechylał się tylko o 8-9 stopni, czyli o około połowę mniej niż np. mniejsze niszczyciele typu Alreigh Burke. – Spodziewałem się znacznie silniejszego przechyłu – deklarował kapitan.

Stabilność to efekt bardzo nietypowej konstrukcji kadłuba USS Zumwalt, który zwęża się ku górze i na dodatek ma odwrócony dziób. W efekcie jego punkt ciężkości jest niżej niż w tradycyjnych okrętach. Nie pokazano jednak jak niszczyciel zachowuje się na wzburzonym morzu. Krytycy nowej konstrukcji przekonują, że właśnie wtedy wyjdą na jaw problemy z nią.

Bardzo długie przygotowania

Niezależnie od obaw wyniki prób stoczniowych miały być pozytywne i trwają przygotowania do formalnego przekazania jednostki w ręce wojska. Po tym fakcie okręt przepłynie do bazy San Diego na drugim wybrzeżu USA. Tam będą prowadzone dalsze próby systemów elektronicznych i uzbrojenia. Pierwsze strzelania zaplanowano dopiero na początek 2018 roku.

Ze względu na wiele nowych i skomplikowanych systemów zastosowanych na USS Zumwalt wojsko najwyraźniej ma zamiar przeprowadzać próby bez pośpiechu. Pierwszy normalny patrol bojowy na oceanach zaplanowano na najwcześniej 2019 rok.

 

Źródło: tvn24.pl
0 0 votes
Article Rating