Dwa miliardy dolarów wypłacą firmy ubezpieczeniowe poszkodowanym w wyniku trwającego trzy godziny opadu gradu, jaki 13 czerwca nawiedził Dallas. Lodowe kule osiągały wielkość pięści dorosłego człowieka i bez trudu niszczyły wszystko, co stawało na ich drodze. O skali zdarzenia najlepiej świadczą filmy, jakie zamieściliśmy poniżej.

Intensywne opady gradu przyniosły trzy silne burze, które w środowe popołudnie przeszły nad Teksasem. Pech chciał, że zintensyfikowały się nad najbardziej zaludnionym terenem, niszcząc tysiące samochodów, uszkadzając dachy setek domów i wybijając szklane sufity w supermarketach.

 

W kwietniu było podobnie

Był to już drugi przypadek poważnego gradobicia na tamtym terenie w tym roku. Do pierwszego doszło 3 kwietnia, kiedy to lodowe kule uszkodziły 110 samolotów na lotnisku w Dallas. Łączne straty oszacowano wówczas na 500 mln dol.

Według danych statystycznych Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej, to już czwarty przypadek katastrofy naturalnej w 2012 r., która przyniosła zniszczenia powyżej miliarda dolarów, i jedno z najdroższych pogodowych wydarzeń w historii USA.

Takiego gradu jeszcze nie widzieliście

Poniżej zamieszczamy filmy użytkowników Internetu wykonane podczas trzygodzinnego gradobicia 13 czerwca 2012 r. Widać na nich, jak gigantyczne kule lodowe bez trudu rozbijają szyby samochodów.

 

Źródło: wunderground.com, tm
0 0 votes
Article Rating