Kiedy my czekamy na gwałtowny skok temperatury, Amerykanie z północno-wschodnich stanów doświadczają gwałtownego jej spadku. Po kilkunastu dniach prawdziwie letniej pogody, początek tygodnia przywitał ich obfitymi opadami śniegu i wartościami lekko powyżej zera.

Potężne śnieżyce nawiedziły w poniedziałek rano Wirginię Zachodnią, zachodnią część Pensylwanii i zachód stanu Nowy Jork. Lokalnie suma opadów wyniosła od 7 do nawet 40 cm.

 

Utrudnienia na drogach

Obfite opady śniegu utrudniały lub uniemożliwiały dojazd do pracy. Władze zdecydowały o zamknięciu części autostrad dla ruchu samochodów ciężarowych.

Na drogach od rana zalega błoto pośniegowe, po którym jazda jest bardzo niebezpieczna, a na wzniesieniach wręcz niemożliwa.

Synoptycy uspokajają. Wraz ze wzrostem temperatur śnieg na utwardzonych nawierzchniach do godzin popołudniowych stopnieje.

Groźba braku prądu

Padający o tej porze roku śnieg jest mokry i ciężki. Pokryte nim gałęzie drzew, dodatkowo targane silnym wiatrem, mogą łamać się i blokować drogi lub zrywać linie energetyczne. Władze przestrzegają, że może dochodzić do przerw w dostawach prądu i proszą o przygotowanie się na taką ewentualność.

2 cm na godzinę

Śnieżyce w kwietniu to rzadkość. Synoptycy spodziewają się zatem rekordowych opadów – jak na ten miesiąc – na niektórych obszarach.

Po południu w stanie Pensylwania mają spaść 2 cm śniegu na godzinę. Władze podtrzymują ostrzeżenia przed śnieżycami dla stanów: Zachodnia Wirginia, Nowy Jork i północno-wschodniego Ohio.

Powodzie na Wschodnim Wybrzeżu

Synoptycy zapowiadają obfite opady od okolic Waszyngtonu po północny stan Maine. W całym regionie wydano ostrzeżenia przed powodzią. Prognozowane są opady od 5 do 10 cm.

Opadom mogą towarzyszyć burze, które będą w stanie zakłócić ruch lotniczy m.in. w takich centrach biznesowych jak Nowy Jork, Filadelfia, Waszyngton. Spodziewane są też podmuchy wiatru o sile 80 km/h.

Poniżej filmy internautów z zaśnieżonych północnych stanów USA:

 

Źródło: YouTube.com, accuweather.com, cnn.com, tvnmeteo.pl
0 0 votes
Article Rating