Słynny fizyk Stephen Hawking testuje urządzenie, które pozwoli mu komunikować się za pomocą fal mózgowych. iBrain- bo tak nazwano urządzenie – ma umożliwić „włamanie się” do mózgu naukowca.

Stephen Hawking to jeden z najbardziej znanych współczesnych fizyków

70-letni fizyk pracuje z naukowcami z Uniwersytetu Standforda nad iBrain – przyrządem, które odbiera fale mózgowe i przekazuje je za pomocą komputera- czytamy w „Telegraph”.

 

30 lat choroby

Stephen Hawking cierpi na stwardnienie zanikowe boczne i stracił mowę prawie 30 lat temu. Obecnie używa komputera do komunikacji. Jak podkreśla gazeta, bardzo możliwe, że z powodu pogarszającego się stanu zdrowia Hawking straci niedługo tę możliwość. „Telegraph” zaznacza jednak, że jego praca wraz z profesorem Philipem Lowem nad iBrainem może  odmienić sytuacje.

– Usiłujemy znaleźć sposób na włamanie się do jego mózgu – cytuje gazeta naukowca ze Standford. Wyniki badań mają zostać podane do wiadomości publicznej w przyszłym miesiącu.

Nauka iBrain

Hawking i Low opisali, jak fizyk uczy się obecnie używać iBrain, wyobrażając sobie, że porusza dłońmi i ustami. Naukowcy mają nadzieję, że gdy technologia zostanie rozwinięta, będzie mogła rozpoznawać bardziej zaawansowaną aktywność mózgową i przemieniać ją w słowa.

– To niezwykle ekscytujące badania, bo pozwalające na otworzenie okna na mózg. Tworzymy technologię, która pozwoli ludzkości po raz pierwszy na dostęp do umysłu. Pojawienie się tych biomarkerów otwiera drogę do połączenia myśli z zasobem słów i zamianę tego w mowę, dając możliwość sparaliżowanym na komunikację polegającą bardziej na funkcjach mózgu niż ciała – opowiada Low. W ubiegłym roku poleciał on do Cambridge, gdzie poprosił Hawkinga, by „bardzo mocno myślał” nad wypełnieniem kolejnych zadań, gdy testował urządzenie. 

Szereg zastosowań

Oprócz czytania myśli, urządzenie ma szereg możliwych zastosowań w medycynie, takich jak umożliwienie lekarzom zastosowania odpowiednich dawek leków na podstawie odczytu fal mózgowych.

Źródło: telegraph.co.uk, tm
0 0 votes
Article Rating