Władze stanów dotkniętych przez huragan Laura obawiają się, że nadchodzący żywioł, huragan Delta, zmieni swoją trajektorię i skieruje się na już zniszczone obszary kraju. Na terenie Luizjany ogłoszono stan katastrofy.

Gubernator Luizjany John Bel Edwards powiedział o swoich obawach dotyczących Delty, huraganu drugiej kategorii, który nabiera siły, by uderzyć w środkowe wybrzeże Zatoki Meksykańskiej. Edwards stwierdził, że istnieje ryzyko, że żywioł może nieco zmienić trajektorię i skierować się na zachód, a w konsekwencji uderzyć w obszary zniszczone przez huragan Laura pod koniec sierpnia. Jak zauważył, we wrześniu huragan Sally miał uderzyć w zachodnią część Luizjany, ale zamiast tego skierował się na wschód, do Alabamy.

– Jeśli ten huragan dotrze do południowo-zachodniej Luizjany na torze podobnym do Laury, będzie bardzo niszczycielski – powiedział Edwards podczas środowej popołudniowej konferencji w stolicy stanu Baton Rouge.

Laura była pierwszym huraganem kategorii czwartej, który w tym sezonie uderzył w południowo-zachodnią Luizjanę. Przyniósł ze sobą porywy wiatru o prędkości co najmniej 209 kilometrów na godzinę.

Stan katastrofy

Żywioł aktualnie znajduje się 780 kilometrów na południowy wschód od miejscowości Cameron w stanie Luizjana. Maksymalna prędkość jego porywów wiatru osiąga do 155 kilometrów na godzinę.

Późnym wieczorem w środę w Luizjanie ogłoszono stan katastrofy. Edwards ostrzegł mieszkańców całego stanu, aby przygotowywali się na trudne warunki pogodowe.

Zdaniem meteorologów żywioł do piątku 9 października zejdzie na ląd.

Alfabet grecki

Delta to czwarty system pogodowy w obecnym sezonie na huragany atlantyckie, dla którego trzeba było użyć nazwy z greckiego alfabetu. Sezon ten jest wyjątkowo aktywny, dlatego lista podstawowych 21 imion się wyczerpała.

To drugi raz w historii, kiedy burzę na Oceanie Atlantyckim nazywa się czwartą literą alfabetu greckiego. Jako pierwszy wymagał tego żywioł, który utworzył się 15 listopada, w rekordowym 2005 roku.

 

 

Źródło: Reuters
0 0 votes
Article Rating