Tropikalna burza Michael w poniedziałek stała się huraganem. Synoptycy prognozują, że w środku tygodnia uderzy w południowo-zachodnią Florydę. Zarządzono pierwsze przymusowe ewakuacje, zamykane są szkoły i kampusy uniwersyteckie. Gubernator apeluje: zadbajcie o siebie, swoje rodziny i firmy.

O tym, że Michael przybrał na sile, poinformowało Narodowe Centrum ds. Huraganów (NHC).

W poniedziałek wieczorem polskiego czasu Michael był huraganem kategorii pierwszej w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Przed godziną 20 znajdował się około 230 kilometrów na północny wschód od meksykańskiej wyspy Cozumel na Morzu Karaibskim. Prędkość towarzyszącego huraganowi wiatru dochodziła do 120 kilometrów na godzinę. Michael poruszał się na północ z prędkością około 11 km/h.

Synoptycy przewidują, że gdy Michael dotrze do lądu, będzie huraganem kategorii trzeciej. Zapowiadają, że będzie mu towarzyszył wiatr o prędkości co najmniej 160 kilometrów na godzinę. Spaść ma od 100 do 300 litrów wody na metr kwadratowy. Spodziewane są groźne dla życia powodzie błyskawiczne oraz powodzie sztormowe, z falami przekraczającymi 3,5 metra wysokości.

Wzburzone przez Michaela morze przy plaży w meksykańskim Cancun (Fot. ALONSO CUPUL/PAP/EPA)

Zagrożona jest przede wszystkim Floryda, jednak Michael może wedrzeć się głębiej – do Alabamy i Georgii, dalej wzdłuż wybrzeża Atlantyku, aż do Karoliny Północnej i Południowej.

Prognozowana trasa huraganu Michael, dane z poniedziałku godz. 20 polskiego czasu (NHC)

„Czas ucieka”

Gubernator Florydy Rick Scott ogłosił stan wyjątkowy w 26 hrabstwach. Jak zaznaczył, ma to pomóc w podjęciu środków, aby odpowiednio przygotować się na uderzenie żywiołu. Centrum zarządzania kryzysowego wydało zalecenia dla mieszkańców.

Gubernator zalecił mieszkańcom, zwłaszcza terenów położonych nad Zatoką Meksykańską, by byli gotowi do ewakuacji. W niektórych regionach takie zarządzenia już zostały wydane. W hrabstwie Gulf mieszkańcy szeregu osiedli dostali 24 godziny na przeniesienie się do schronisk.

„Już DZIŚ rodziny powinny zadbać o to, by mieć przynajmniej trzydniowy zapas jedzenia i wody, a także wszystkich potrzebnych lekarstw” – napisał Scott w poniedziałek na Twitterze, po angielsku i po hiszpańsku. „KAŻDA RODZINA musi być przygotowana. Możemy odbudować twój dom, ale nie odbudujemy twojego życia” – dodał w kolejnym tweecie.

„Czas ucieka. DZIŚ trzeba opracować plan, bo jutro może być za późno. Jest niezwykle ważne, żebyście zadbali o siebie, swoje rodziny i swoje firmy, zanim huragan Michael zbliży się do Florydy” – zaleca mieszkańcom stanu gubernator Scott.

Od wtorku zamknięte będą kampusy uniwersytetu stanowego, mieszczące się w Tallahassee i Panama City na Florydzie. Nieczynne będą także szkoły w kilku hrabstwach.

 

Możliwe powodzie

– Połączenie Michaela i wilgoci znad Oceanu Spokojnego doprowadzi do licznych ulew nad Nikaraguą, Hondurasem, Salwadorem, Gwatemalą, Belize, wschodnim Jukatanem i zachodnią Kubą w poniedziałek – prognozował główny meteorolog AccuWeather Rob Miler.

Już w niedzielę wieczorem na Kubie i na meksykańskiej wyspie Cozumel wiało do 95 km/h – poinformowało NHC w Miami. Commodity Weather Group – agencja szacująca możliwe straty z powodu warunków pogodowych, przewiduje, że możliwa będzie konieczność ewakuacji niektórych platform wiertniczych w rejonie Zatoki Meksykańskiej.

Woda na ulicach Teksasu

Synoptycy przestrzegają również mieszkańców Teksasu, aby bacznie obserwowali rozwój sytuacji. Pomimo znacznego jeszcze oddalenia od centrum burzy, w nocy z niedzieli na poniedziałek wystąpiły tam już pierwsze powodzie błyskawiczne. Na drogach w mieście Burkburnett w niedzielę rano poziom wody sięgał około dziesięciu centymetrów. W rejonie jeziora Texoma spadło około 8 l/mkw. deszczu.

W pobliżu oraz na obszarze położonym na wschód od miejsca, w którym Michael dotrze na ląd, możliwe są powodzie błyskawiczne oraz izolowane tornada.

 

 

LosyZiemi – Zbliża się kilka oddziaływań magnetycznych od 8 do 12 października, dodatkowo 11 października na wprost Ziemi znajdować się będzie kolejna dziura koronalna na Słońcu

 

Źródło: accuweather.com, APTN, ENEX, Reuters, tvnmeteo

 

 

 

0 0 votes
Article Rating