140 kilometrów na godzinę pędzi w kierunku wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych huragan Sandy. W niektórych miejscach w stanach Virginia oraz New Jersey kilkumetrowe fale wdzierają się już w głąb lądu. Zagrożonych jest w sumie ponad 50 milionów ludzi.


Nikt nie ma już wątpliwości, że straty, jakie wyrządzi huragan sięgną kilku miliardów dolarów. Ulewne deszcze i spiętrzone fale oceanu zalały już niektóre nadmorskie tereny. Wiatr wiejący z prędkością 140 kilometrów na godzinę łamie drzewa, które zwalają się na przewody trakcji elektrycznej. Bez prądu jest już 116 tysięcy budynków w 7 stanach. Firmy energetyczne szacują jednak, że wkrótce energii będzie pozbawionych nawet 9 milionów osób.

 

Do tej pory stan wyjątkowy wprowadzono w Maryland, Virginii, Pensylwanii, New Jersey, Nowym Jorku, Connecticut, Massachusetts oraz w Waszyngtonie.

W Waszyngtonie zamknięto biura administracji federalnej i lokalnej oraz szkoły. Wstrzymano kursowanie metra i autobusów – po raz pierwszy od września 2003 roku, kiedy transport publiczny stanął w związku z huraganem Isabel. Odwołano dziesiątki lotów na obu głównych lotniskach pasażerskich w mieście.

Prezydent Barack Obama odwołał także zaplanowane na dzisiaj spotkanie z wyborcami na Florydzie i wrócił do Waszyngtonu, aby osobiście nadzorować pracę służb odpowiedzialnych za walkę z żywiołem. Także kandydat Republikanów w wyborach prezydenckich Mitt Romney oraz jego kandydat na wiceprezydenta Paul Ryan odwołali z powodu huraganu spotkania z wyborcami. Podobnie jak w stolicy, nadzwyczajne zarządzenia wprowadzono w innych miastach, m.in. w Baltimore, Filadelfii, Wilmington i Nowym Jorku. Wstrzymano także kursowanie pociągów dalekobieżnych między Waszyngtonem a Nowym Jorkiem i Bostonem.

Polskie Linie Lotnicze LOT w związku z huraganem szalejącym nad wschodnim wybrzeżem USA odwołały dzisiejszy rejs do Nowego Jorku. Niewykluczone, że odwołane zostaną również jutrzejsze połączenia.

 

Z powodu zbliżającego się żywiołu nowojorskie banki postanowiły odstąpić od naliczania karnych odsetek klientom spóźniającym się z regulowaniem zobowiązań. W USA wciąż jeszcze najbardziej popularną metodą płatności są czeki, które trzeba wysłać lub osobiście zanieść do banku. „Chcemy wam pomóc przetrwać ten huragan najlepiej, jak to możliwe” – poinformowały nowojorskie banki.

Sandy kieruje się ku wschodniemu wybrzeżu USA i według meteorologów dotrze do lądu dziś w nocy czasu miejscowego. Wichura, która porusza się już ze średnią prędkością 140 kilometrów na godzinę, wcześniej na Karaibach zabiła co najmniej 65 osób.

W związku z żywiołem nowojorskie władze zdecydowały o ewakuacji 375 tysięcy ludzi z terenów, którym grozi zalanie. Wczoraj i dziś anulowano 7,4 tys. lotów krajowych i zagranicznych.

 

Siedem lat temu Stany Zjednoczone nawiedził żywioł, który do dziś uchodzi za „najdroższą katastrofę naturalną” w USA. Huragan, który przełamał wały przeciwpowodziowe Nowego Orleanu w USA, pochłonął 1,5 tysiąca ofiar śmiertelnych. Straty wyniosły blisko 50 miliardów dolarów. Poniżej zestawienie pozostałych, najbardziej kosztownych huraganów w historii:

Miejsce Nazwa Data Stany dotknięte katastrofą Straty
10. Jeanne 15-29 września 2004 Delaware, Florida, Georgia, Maryland, New Jersey, New York, North Carolina, Pennsylvania, Puerto Rico, South Carolina, Virginia 4.1 mld dolarów
9. Frances 3-9 września 2004 Florida, Georgia, North Carolina, New York, South Carolina 5.2 mld dolarów
8. Rita 20-26 września 2005 Alabama, Arkansas, Florida, Louisiana, Mississippi, Tennessee, Texas 6.1 mld dolarów
7. Hugo 17-22 września 1989 Georgia, North Carolina, Puerto Rico, South Carolina, Virginia, U.S. Virgin Islands 6.6 mld dolarów
6. Ivan 15-21 września 2004 Alabama, Delaware, Florida, Georgia, Louisiana, Maryland, Mississippi, New Jersey, New York, North Carolina, Ohio, Pennsylvania, Tennessee, Virginia, West Virginia 8 mld dolarów
5. Charley 13-14 sierpnia 2004 Florida, North Carolina, South Carolina 8.4 mld dolarów
4. Wilma 24 października 2005 Florida 11.3 mld dolarów
3. Ike 12-14 sierpnia 2008 Arkansas, Illiniois, Indiana, Kentucky, Louisiana, Missouri, Ohio, Pennsylvania, Texas 12.648 mld dolarów
2. Andrew 24-26 sierpnia 1992 Florida, Louisiana 22.231 mld dolarów
1. Katrina 25-30 sierpnia 2005 Alabama, Florida, Georgia, Louisiana, Mississippi, Tennessee 45.1 mld dolarów
Źródło: RMF24, PAP