– To były jedne z największych lawin, które dotąd widziano na Przełęczy Thompsona – w taki sposób opisuje sobotnie zjawisko jeden z przedstawicieli władz Alaski. W efekcie osunięcia się ogromnych połaci śniegu, jedno z miasteczek tego stanu zostało odcięte od świata. Lokalne media donoszą, że kilkumetrowe warstwy śniegu nadal zalegają na wielu drogach.

Seria lawin zeszła sobotniego wieczora. Według specjalistów z serwisu meteorologicznego AccuWeather „do powstania lawin doprowadziły wysokie, jak na tę porę roku, temperatury”. – W efekcie tego pojawiły się opady deszczu, a nie śniegu – zaznacza Jim Andrews, meteorolog. Deszcz spadł na zaśnieżone pasmo gór Chugach i osunęły się ogromne połacie śniegu.

„To były jedne z największych lawin”

Eksperci zaznaczają, że tego typu zjawiska bardzo często występują na Alasce, mimo to sobotnie lawiny były jednymi z najpotężniejszych.

– To były jedne z największych lawin, które dotąd widziano na Przełęczy Thompsona – powiedział przedstawiciel władz.

Mieszkańcy odcięci od świata

Kilkumetrowe warstwy śniegu zalegają teraz na wielu drogach. Z powodu lawiny zamknięty został m.in. ponad 80 km odcinek na autostradzie Richardson. Niestety droga ta jest jedyną trasą łączącą Valdez z resztą Alaski. W efekcie czego ponad 4 tys. mieszkańców tej miejscowości nie może wydostać się poza jej obszar.

Nie można bezpiecznie pozbyć się śniegu

Lokalne media donoszą również, że śnieg nie zostanie szybko usunięty, bo zablokował on rzekę Lowe. Istnieją więc obawy, że spiętrzona rzeka stanie się zagrożeniem dla osób usuwających lawinę. – Nie ma sposobu, żeby bezpiecznie usunąć śnieg – dodali specjaliści.

Eksperci dodają jednak, że pocieszeniem może być brak zagrożenia powodzią.

Postępująca fala mroźnego powietrza

Mieszkańcy Ameryki Północnej od kilku tygodni zmagają się z atakiem zimy. Obecnie kolejna fala mroźnego powietrza przesuwa się nad terenem USA. Synoptycy prognozują, że strefa niskich temperatur będzie postępować w kierunku Wschodniego Wybrzeża i południowej części kraju. Na noc z wtorku na środę czasu lokalnego prognozuje się tam wystąpienie burzy śnieżnej i spadek temperatur.

Źródło: weather.com, Reuters TV, AccuWeather, tvnmeteo.pl
0 0 votes
Article Rating