Kolejna burza typu nor’easter zmierza na Wschodnie Wybrzeże. W stany, które wciąż podnoszą się po ataku huraganu Sandy, może uderzyć w okolicach Święta Dziękczynienia.

Następna burza typu nor’easter może nawiedzić Wschodnie Wybrzeże USA w okolicach Święta Dziękczynienia. Poprzednia uderzyła w nie w około tydzień po ataku huraganu Sandy. 

Huraganowe wiatry, śnieżyce

„Nor’easter” to nazwa, jakiej Amerykanie używają do określania nawałnic, które nadchodzą z północnego wschodu i nawiedzają Wschodnie Wybrzeże oraz leżącą nad Atlantykiem część Kanady. Burze tego typu charakteryzują się m.in. huraganowymi wiatrami, a także zdolnością wywoływania ulew i śnieżyc.

Przyniesie deszcz

Burza, która ma nadciągnąć nad USA w okolicach Święta Dziękczynienia (przypadającego na czwartek 22 listopada), będzie raczej deszczowa niż śnieżna, choć niewykluczone, że w głębi lądu się zabieli. Od tego, jak blisko lądu przebiegnie ścieżka żywiołu, będzie zależało, jak mocno popsuje się pogoda na terenach od autostrady międzystanowej 95 po Appalachy.

Niebezpiecznie w niedzielę

Jeden ze scenariuszy, jakie tworzą amerykańscy meteorolodzy zakłada, że w niedzielę zrobi się wietrznie i deszczowo nad obiema Karolinami, nad Wirginią i nad półwyspem Delmarva. W środku tygodnia, bliżej 22 listopada, burza ma powoli przesuwać się na północ. Bardzo prawdopodobne, że na jej ścieżce znajdą się Nowy Jork, Filadelfia, Boston i Waszyngton – miasta, które wciąż podnoszą się po ataku huraganu Sandy.

Wysokie fale

Znalazłszy się nad Wschodnim Wybrzeżem USA, nor’easter może przyczyniać się do powstawania fal pływowych wyższych nawet o metr od tych, które odnotowuje się na co dzień. Istnieje więc niebezpieczeństwo wystapienia powodzi.

Na szczęście Księżyc, który będzie się wówczas znajdował w pierwszej kwadrze, nie będzie wodą na młyn dla pływów. Kiedy huragan Sandy uderzył w USA, trwała dodająca przypływowi sił pełnia Księżyca.

Źródło: accuweather.com, tm
0 0 votes
Article Rating