Potężne śnieżyce, intensywne opady deszczu, a poza tym silny wiatr. W ciągu kilku kolejnych dni pogoda nie będzie łaskawa dla mieszkańców północnego wschodu USA. Meteorolodzy ostrzegają, że na drogach zrobi się niebezpiecznie, a z lotnisk mogą nie wylecieć wszystkie samoloty. Istnieje również ryzyko, że część odbiorców pozostanie bez dostępu do energii elektrycznej.

Chmury USA - 2014.12.08

Meteorolodzy z amerykańskiego serwisu pogodowego AccuWeather poinformowali, że już od wtorkowego poranka mieszkańcy stanów środkowoatlantyckich mogą spodziewać się śnieżyc. Z czasem załamanie pogody da się we znaki na północ od tego regionu i jest wysoce prawdopodobne, że śnieżyce utrzymają się do czwartku.

„To będzie walka między temperaturami oscylującymi w granicach zera, opadami śniegu a ciepłą masą powietrza, płynącą znad Atlantyku, dlatego najgorzej będzie właśnie na wybrzeżu” – komentują eksperci z AccuWeather.

Śnieg

Utrudnienia na drogach i na lotniskach

Obecne prognozy wskazują na to, że najintensywniejsze opady śniegu pojawią się w górach, przede wszystkim w górach Pocono, Catskill, Adirondack, Zielonych, Białych i Longfellow.

Tam spodziewać się można między 15 a 30 cm śniegu, dlatego narciarze na pewno będą zachwyceni. Nieco mniej entuzjazmu wyrażą z pewnością kierowcy, którzy w tej sytuacji będą musieli liczyć się z poważnymi utrudnieniami na drogach.

Eksperci ostrzegają, że „szczególnie zdradliwe” dla zmotoryzowanych zrobią się odcinki autostrad w stanie Nowy Jork, w północnej Nowej Anglii i w stanie Maine. Tam możliwe będą również oblodzenia i ograniczona widzialność. Gwałtowne pogorszenie warunków na drogach da się we znaki przede wszystkim w pasie od Baltimore, przez Filadelfię, Nowy Jork aż po Boston.

Niestety nie tylko kierowców czekają utrudnienia. W cierpliwość powinni uzbroić się również pasażerowie linii lotniczych, bo z powodu załamania pogody możliwe będą opóźnienia lub odwołania niektórych połączeń.

Meteorolodzy podkreślają, że prócz opadów niebezpieczne staną się lokalne podtopienia i powodzie. Mogą się one pojawić wzdłuż nadmorskich terenów Nowej Anglii. Tam również silniej powieje, dlatego przerwy w dostawie energii elektrycznej.

 

Do czwartku bez poprawy

Wyjątkowo nieprzyjemna pogoda będzie towarzyszyć mieszkańcom północno-wschodniej części USA do czwartku. Bez względu na to, czy system niosący śnieżyce osłabnie, czy wręcz przeciwnie, pojawią się kolejne opady śniegu i deszczu, ale tym razem na północ od rzeki Św. Wawrzyńca, w części Kanady.

To nie pierwszy tak poważny atak zimy w USA w tym sezonie. Już pod koniec listopada miejscami temperatura dość mocno spadła, a śnieg zasypał wiele dróg.

 

Źródło: accuweather.com, tvnmeteo
USA, atak zimy, Nowy Jork, Boston, Filadelfia, śnieżyce, silny wiatr, ulewne deszcze, attack of winter, New York, Boston, Philadelphia, blizzards, strong winds, heavy rains.
0 0 votes
Article Rating