Zespół naukowców z Uniwersytetu Illinois w Chicago przeprowadził badania, z których wynika, że system komputerowy AI Concept4 posiada IQ zbliżone do 4-letniego dziecka.

Naukowcy z Uniwersytetu Illinois w Chicago przeprowadzili niedawno testy IQ przeznaczone dla 4-letnich dzieci na komputerowym systemie sztucznej inteligencji ConceptNet4, opracowanym przez Instytut Technologiczny w Massachusetts (MIT). 

Badania wykazały, że Concept4 ma inteligencję 4-letniego dziecka, z tą różnicą, że przeciętne dziecko ma wyrównane wyniki w poszczególnych częściach testu, a Concept4 nie.

-Jeśli wyniki dziecka są bardzo zróżnicowane, to może to być objaw, że coś jest nie tak – powiedział Robert Sloan, profesor i kierownik informatyki na UIC i główny autor badania.

Komputerowy system AI spisał się bardzo dobrze w teście słownictwa i badaniu zdolności do rozpoznawania podobieństw. Natomiast o wiele gorzej poradził sobie na pytaniach o przyczyny różnych zjawisk. Oficjalne wyniki zostaną opublikowane w środę na Amerykańskiej Konferencji AI w Bellevue.

Komputer opisze zjawisko, a człowiek przyczynę

– Jednym z najtrudniejszych problemów w budowaniu sztucznej inteligencji  jest opracowanie programu komputerowego, który może podawać osądy oparte na postrzeganiu sytuacji lub faktów, czyli stworzenie zdrowego rozsądku – tłumaczy prof. Sloan.

Jest tak, ponieważ zdrowy rozsądek to efekt nauki trwającej przez całe życie. Wymaga zbioru oczywistych faktów, z których człowiek nie zdaje sobie nawet sprawy, np. komputer zna temperaturę, w której woda zmienia się w lód, ale to człowiek wie, że lód jest zimny. Systemy sztucznej inteligencji nie. Na tym polega różnica

– Jesteśmy jeszcze bardzo daleko od utworzenia programów ze sztuczną inteligencją, które mogą odpowiedzieć na pytania tak, jak zrobiłoby to na przykład 8-letnie dziecko – powiedział Sloan.

Źródło: Sciencedaily, tm
0 0 votes
Article Rating