Badania na szympansach w USA wkrótce mogą dobiec końca. 12 czerwca FWS (US Fish and Wildlife Service) ogłosił, że szympansy trzymane w klatkach podlegają takiej samej ochronie, jak te żyjące na wolności.

Zgodnie z prawem amerykański dzikie szympansy zostaną tak samo poddane ochronie, jak te w niewoli.

Zgodnie z prawem amerykańskim dzikie szympansy zostaną tak samo poddane ochronie, jak te w niewoli.

Nowa reguła będzie dotyczyć najbardziej inwazyjnych badań przeprowadzanych na tych zwierzętach. Wyjątkiem będą badania w których szympansy „będą korzystały z wolności w ich środowisku” lub ułatwiające rozprzestrzenianie się szympansów. Do wyjątków zaliczać się będzie również praca w celu poprawy życia szympansów i ochrony jego dzikich siedlisk.

Tym sposobem FWS zamyka lukę w prawie zaproponowanym w 2013 roku, która wykluczyła przetrzymywane w laboratoriach szympansy z ochrony Endangered Species Act, prawo to brzmiało mniej więcej następująco:

Zgodnie z prawem, nielegalnie jest importować lub eksportować zagrożone zwierzęta lub im szkodzić, nękać, zabijać [lub] ranić.

Nowe rozporządzenie rozszerza granice ochronne o ponad 700 szympansów trzymanych w amerykańskich placówkach badawczych, a także o zwierzęta w ogrodach zoologicznych, lokalach rozrywkowych (np. cyrki). Nielegalna staje się też sprzedaż komórek krwi szympansów oraz tkanek między stanami, bez odpowiedniej zgody.

Decyzja rządu USA spotkała się krytyką niektórych grup naukowców. „Praktycznie mówiąc, nie spodziewam się, aby odstąpienie od badań inwazyjnych nad szympansami było opłacalnym rozwiązaniem” mówi Matt Bailey, wiceprezes Krajowego Stowarzyszenia Badań Biomedycznych w Waszyngtonie.

Grupa ta wraz z Bailey’em twierdzi, że medyczne badania na szympansach są korzystne zarówno dla ludzi jak i szympansów, i zauważa, że szympansy będące w niewoli zostały właśnie do tego celu wyhodowane – niepewny jest więc ich powrót do dzikiej populacji.

Mapa występowania szympansów

Mapa występowania szympansów

Nie można się dziwić zadowoleniu grup walczących o prawa zwierząt. „Ta decyzja FWS kontynuuje rozmach – dodając kolejną barierę do niepotrzebnych i nieprodukcyjnych badań mających rzekomo dawać korzyści ludziom,” mówi Theodora Capaldo, prezes New England Antivivisection Society w Bostonie, w stanie Massachusetts, w oświadczeniu „Stoimy na etycznie i naukowo pewniejszym gruncie, podążając w kierunku zakończenia okrucieństw pod pretekstem ‘niezbędnych badań’”.

Badania biomedyczne na szympansach radykalnie zmniejszyły się już w 2013 roku ogłosił US National Institutes of Health, wówczas na emeryturę odeszło 300 zniewolonych szympansów. Agencja trzymała tylko 50 szympansów, które były przeznaczone dla inwazyjnych badań spełniających określone kwestie etyczne.

NIH mówi również, że w tej chwili nie ma żadnych aktywnych biomedycznych projektów badawczych, w których uczestniczą te zwierzęta. Agencja zapewnia również, że będzie współpracować z FWS w celu przestrzegania wszelkich postanowień tego rozporządzenia w przypadku wykorzystania posiadanych szympansów w przyszłości.

Działania rządu miały miejsce po sądowej aferze z szympansami. Sąd najwyższy w Nowym Jorku aktualnie rozważa o tym, czy dwa szympansy są „osobami” więzionymi nielegalnie przez Uniwersytet Stony Brook. Sąd wysłuchał argumentów w zeszłym miesiącu, a decyzja ma zostać ogłoszona tego lata.

 

Źródło: www.nature.com
0 0 vote
Article Rating