21-latek zboczył ze znakowanej ścieżki w Parku Narodowym Yellowstone, co mógł przypłacić życiem.

 

We wtorek tuż przed północą, w Parku Narodowym Yellowstone w Stanach Zjednoczonych doszło do niebezpiecznego incydentu.

Jak informują jego pracownicy, zatrudniony w miejscowym hotelu 21-latek z Raleigh w Karolinie Północnej, wpadł do jednego ze źródeł termalnych, położonego na północ od najpopularniejszego gejzeru, Old Faithful. Temperatura panująca w takim zbiorniku potrafi przekraczać 93 stopnie Celsjusza. Szczęśliwie, woda dosięgła tylko do wysokości pasa mężczyzny.

Zanurzone pod wodą części ciała mogły utracić całą znajdującą się w nich wodę. Warstwa podskórnego tłuszczu mogła się zwyczajnie ugotować, unicestwiając wszystkie naczynia krwionośne. Wystarczyłaby zaledwie minuta więcej i wszystkie zakończenia nerwowe zostałyby bezpowrotnie zniszczone.

 

To nie pierwszy raz

Gatete przebywał w Parku wraz z siedmioma innymi osobami. To im zawdzięcza życie – zaalarmowali strażników parku, którzy pomogli przetransportować 21-latka do szpitala. Jego stan określa się jako stabilny.

Nie jest znana jednoznaczna przyczyna wypadku. Podejrzewa się jednak, że Garete zboczył ze znakowanego szlaku oraz zignorował umieszczone tam znaki apelujące o zachowanie ostrożności. Kruche skały, na które stanął, zapadły się pod jego ciężarem.

To pierwszy tego typu incydent w tym roku, jednak nie pierwszy w ogóle. Wystarczy cofnąć się o rok, kiedy to inny mężczyzna próbował zaznać kąpieli w źródle. Niestety zmarł, a jego ciało dosłownie rozpuściło się w przeciągu jednej doby.

 

Niesubordynacja turystów

Dyrektor parku, Dan Wenk, w oficjalnym komunikacie wyjaśnił, że źródła termalne znajdujące się na terenie parku są bardzo niebezpieczne. Teren wokół nich jest cienki i kruchy, a tuż pod jego powierzchnią znajduje się wrząca woda.

– Nieustannie naciskamy na turystów, żeby poruszali się tylko po szlakach i chodnikach w okolicach źródeł, nie tylko dla ich ochrony, ale również dla bezpieczeństwa samych odwiedzających – informował Wenk.

Gorącymi źródłami określa się zbiorniki wodne, których powstanie związane jest z terenem charakteryzującym się aktywnością wulkaniczną. Ich temperatura musi być wyższa o co najmniej 5 stopni Celsjusza niż średnia roczna temperatura powietrza na danym obszarze.

Yellowstone to najstarszy i jeden z najpopularniejszych parków narodowych w USA. Znajdują się w nim setki gejzerów, gorących źródeł czy wulkanów błotnych. Pod powierzchnią ziemi położona jest olbrzymia komora magmowa, przez co obszar ten uznawany jest za superwulkan.

 

LZ:

Pojawiły się nowe wstrząsy w Yellowstone, najsilniejszy był o magnitudzie 4.5 w skali Richtera.

 

Źródło: PAP, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating