Nad północno-wschodnie Stany Zjednoczone nadciągnęła strefa intensywnych opadów deszczu. Wiele regionów znalazło się pod wodą. Silne burze przeszły m.in. przez Filadelfię, gdzie odnotowano przerwy w dostawie prądu. Tymczasem na zachodzie USA panuje upał i padają rekordy termiczne.

USA - Na północnym-wschodzie ulewne deszcze i powodzie 3

W wielu regionach w stanie Pensylwania występują obfite opady deszczu, które przyczyniają się do powstawania powodzi. Zalanych jest już wiele obszarów, a zagrożenie powodziowe występuje w hrabstwach Dauphin, Cumberland, Lebanon, York, Lancaster, Adams, Perry i Schuylkill.

Brak prądu w miastach

W Filadelfii w dzielnicy Conshohocken w sobotę zamknięto niektóre drogi, wśród nich popularną Kelly Drive. Wiele miejskich linii energetycznych zostało zerwanych przez porywisty wiatr. Meteorolodzy podają, że intensywne opady lada moment osłabną.

USA - Na północnym-wschodzie ulewne deszcze i powodzie 1

Możliwe tornada

Synoptycy ostrzegają przed trąbami powietrznymi. Mogą one występować do środy 1 lipca od południowych rejonów Pensylwanii do Wirginii.

USA - Na północnym-wschodzie ulewne deszcze i powodzie 2

Jet stream i chłodzi, i parzy

Poza tym, że pada, jest chłodno. W niektórych północno-wschodnich regionach temperatura spadła o nawet siedem stopni poniżej średniej.Za taką pogodę odpowiada silny wiatr, tzw. jet stream, czyli prąd strumieniowy z południowego wschodu. Ułożenie jet streamu wpływa także niekorzystnie na zachód Stanów Zjednoczonych. Mieszkańcy niektórych regionów męczą się z upałami.Na północnym zachodzie USA pobito już rekordy temperatury dla czerwca w przynajmniej w pięciu miastach. Wszystkie padły w sobotę 27 czerwca. W miejscowości Pandleton w stanie Oregon odnotowano 42,8 st. C. Wcześniejszy rekord należał do 17 czerwca 1961 roku. Yakima w Waszyngtonie odnotowała temperaturę powietrza równą 42,2 st. C, która też jest nowym rekordem. 38,9 stopni ciepła było w miejscowości Spokane w stanie Waszyngton. Tyle samo odnotowano w Burns w Oregonie. Ostatni rekord należy do miejscowości Kalispell w Montanie, gdzie słupki rtęci wskazały maksymalnie 36,1 st. C.

 

Bardzo ciepło także w lipcu

Skwar w zachodniej części USA utrzyma się przynajmniej do końca miesiąca. Meteorolodzy wydali ostrzeżenia przed upałem, które obejmują Portland, Salem, Eugene, Vancouver, Seattle, Las Vegas i Dolinę Śmierci. Według zapowiedzi synoptyków upał może potrwać nawet do pierwszej połowy lipca. Jeśli tak się stanie, padnie kolejny rekord dotyczący długości trwania upałów.