Wyprzedza swoje czasy co najmniej o 10 lat – mówią naukowcy o komputerze stworzonym przez badaczy z kalifornijskiego Uniwersytetu Stanforda. Cedric jest pierwszym na świecie takim urządzeniem zawierające wyłącznie tranzystory zbudowane na bazie nanorurek węglowych. To także duży postęp w badaniach nad konstruowaniem mniejszych, szybszych i oszczędzających energię urządzeń elektronicznych.

 

Cedric to pierwszy w pełni funkcjonalny komputer zawierający wyłącznie tranzystory zbudowane na bazie nanorurek węglowych. Uważa się, że to właśnie one najprawdopodobniej zastąpią w rdzeniach komputerów krzem, który według naukowców około 2020 osiągnie granicę swoich możliwości przy tworzeniu coraz mniejszych tranzystorów o coraz wyższej wydajności.

Cylindry z grafenu

Oznaczane skrótem CNT nanorurki węglowe to nieskończenie małe cylindry o ściankach zbudowanych ze zwiniętego grafenu, czyli (jednoatomowej warstwy grafitu (który jest odmianą węgla). Ze względu na ich bardzo małe rozmiary, inżynierowie mogą zmieścić w układach scalonych znacznie więcej tranzystorów zbudowanych z nich niż krzemowych.

 

Naukowcy już od lat prowadzą badania nad wykorzystaniem CNT w tworzeniu urządzeń elektronicznych nowej generacji – mniejszych, szybszych i bardziej energooszczędnych niż obecnie. Stworzenie Cedrika stanowi ważny krok w tym procesie.

Walka z niedoskonałościami

Tranzystory z nanorurek węglowych są wytwarzane w jednym z laboratoriów Uniwersytetu Stanforda w specjalnym zamkniętym, bezpyłowym środowisku o kontrolowanej przez naukowców temperaturze i wilgotności.

Jak wyjaśnia Subhasish Mitra profesor nadzwyczajny wydziału techniki elektronicznej tej uczelni, kluczem do sukcesu okazało się przezwyciężenie niestabilności nanorurek. Chodzi o to, że niewielka część z nich czasami zachowuje się jak metalowa ścieżka, która przez cały czas przewodzi prąd, zamiast być jak półprzewodniki, które mogą być wyłączone.

– Sprostaliśmy tym wymaganiom dzięki koncepcji, którą nazywamy „konstrukcją odporną na niedoskonałości”. Pomoże nam ona tworzyć systemy działające poprawnie mimo faktu, że nie można wyeliminować  wszystkich niedoskonałości na tym poziomie – powiedział prof. Mitra.

Szybkość bez zużycia energii

Naukowcy podkreślają, że technologia wykorzystana w komputerze Cedric wyprzedza swoje czasy co najmniej o 10 lat.

– Komputer wykorzystujący tranzystory z nanorurek jest energooszczędny, tak samo telefon komórkowy wykorzystujący nanorurki nie wymaga ciągłego ładowania. Spodziewamy się, że tego rodzaju urządzenia ulegną miniaturyzacji ze względu na małe rozmiary nanorurek, a do tego będą projektowane  z bardziej zróżnicowanymi funkcjami – powiedział profesor Philip Wong z wydziału inżynierii elektronicznej w Stanford University.

Źródło: Reuters TV, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating