Na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych wiatr w środę osiągał prędkość około 100 km/h, spadło blisko pół metra śniegu. Narodowa Służba Meteorologiczna wystosowała liczne ostrzeżenia dla miejscowości znajdujących się blisko brzegu, w który uderzały 3-metrowe fale. – To skutek bomby niżowej – tłumaczą meteorolodzy.

Zima przypomniała o sobie mieszkańcom części amerykańskiego regionu Nowa Anglia po raz kolejny. Bomba niżowa, czyli gwałtownie rozwijający się niż baryczny, sprowadził śnieżyce i wichury nad obszar rozciągający się od stanu Maine po zatokę Cape Cod w stanie Massachusetts.

Huraganowe śnieżyce

Służby wystosowały ostrzeżenia meteorologiczne nie tylko dla Cape Cod, ale także dla pobliskich wysp – Martha’s Vineyard oraz Nantucket. Na obu niewielkich wysepkach w środę intensywnie padał śnieg, a fale na wzburzonym morzu sięgały 3 metrów.

– Nie widujemy sztormu o takiej sile co roku – przyznał Eric Schwibs z amerykańskiej Narodowej Służby Meteorologicznej. Zgodnie z pomiarami stacji meteorologicznych, na wybrzeżu Maine pokrywa białego puchu wzrosła o 46 cm, a wiatr osiągał prędkość 97 km/h.

Pogodowa bomba

Wichura i intensywne opady śniegu to efekt bomby niżowej. – To kolejne po „wirach polarnych” świetnie brzmiące określenie stosowane w meteorologicznym światku – dodaje z uśmiechem Schwibs.

– Burze będące efektem bomb są gwałtowne. Możne je porównać do wylania galonu (około 4 litrów – przyp. red.) paliwa wylanych na rozpalonego grilla – tłumaczy. – W jednej chwili możesz cieszyć się z przyjemnej pogody, a w następnej wzmaga się wiatr o sile huraganu – dodaje Schwibs.

Cierpliwość i pieniądze na wyczerpaniu

Pogoda dała się mocno we znaki także mieszkańcom miejscowości Lubec, najdalej na wschód wysuniętego miasta w Maine.

– Mamy serdecznie dosyć takiej pogody – podkreśla Rick Bradley, który jest dyrektorem służb miejskich. Mężczyznaprzyznaje, że podobnie jak kończy się cierpliwość mieszkańców, kończą się także pieniądze na utrzymanie ulic w należytym stanie.

Atak zimy we wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych

 

Źródło: Reuters, tm
0 0 votes
Article Rating