Amerykańscy meteorolodzy zapowiadają, że już w przyszłym tygodniu nad wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych nadciągnie cyklon podzwrotnikowy. Nie jest to ani typowy niż, ani cyklon tropikalny. Skąd się wziął, skoro sezon huraganów rozpoczyna się dopiero w czerwcu?

USA - Nad wschodnie wybrzeże nadciągnie nowe zjawisko pogodowe, nazwane zostało cyklonem podzwrotnikowym 2

Zjawisko, które prognozują specjaliści, nie będzie typowym niżem z frontami atmosferycznymi. Nie będzie także cyklonem tropikalnym, który powstaje w ciepłej porze roku na wschodnich wodach Atlantyku. Specjaliści tłumaczą, że będzie to połączenie tych dwóch typów ośrodków. Nazywają je cyklonem podzwrotnikowym.

USA - Nad wschodnie wybrzeże nadciągnie nowe zjawisko pogodowe, nazwane zostało cyklonem podzwrotnikowym

Jak powstanie?

Nad wschodnim Atlantykiem – w rejonie półwyspu Floryda, Bahamów i Kuby – rozpościera się strefa frontu, która przynosi opady deszczu. Odnoga prądu strumieniowego znad rejonów podzwrotnikowych reaktywuje front i sprowadzi nową porcję energii z południa. Meteorolodzy prognozują, że w związku z tym w połowie nadchodzącego tygodnia utworzy się obszar niskiego ciśnienia, który obejmie obszar na północny wschód od wysp Bahama i wschód Florydy.

USA - Nad wschodnie wybrzeże nadciągnie nowe zjawisko pogodowe, nazwane zostało cyklonem podzwrotnikowym 3

Woda napędza huragany

Tworzenie się głębokich ośrodków niskiego ciśnienia jest związane przede wszystkim z temperaturą wody, która napędza cały cykl ich powstania. Im wyższa, tym większa szansa, że zrodzi groźne zjawisko pogodowe.

– W związku z tym, że temperatura wody północno-wschodniego Atlantyku jest powyżej średniej, to jak silny niż się utworzy zależeć będzie jedynie od warunków atmosferycznych – powiedział Stu Ostro, starszy meteorolog z weather.com.

 

Rusza sezon huraganów?

Meteorolodzy zaznaczają, że jeśli prognozy się sprawdzą, będzie to pierwszy podzwrotnikowy cyklon na Atlantyku w 2015 roku. Warto zaznaczyć, że sezon huraganów na północnej półkuli zacznie się dopiero wraz z początkiem czerwca, czyli za miesiąc.

– Już się zdarzało, że huragany pojawiały się w maju. W 1951 roku powstał huragan trzeciej kategorii (według skali Saffira-Simpsona – przyp. red.) – powiedział Doug Gillham, meteorolog Weather Network.

Co ciekawe – specjaliści twierdzą, że nad wybrzeża USA od ponad dziewięciu lat nie wtargnął żaden huragan kategorii trzeciej i większej. Ostatnim był huragan Wilma z października 2005 roku.

 

Zapowiada się słaby sezon

Według pierwszych prognoz, dotyczących zbliżającego się sezonu, przypuszczamy, że będzie on słaby, ponieważ ma powstać mniej huraganów niż przeciętnie. Jednak liczba nie równa się z ich siłą, a jeden huragan może wywołać tragiczne skutki.

 

Źródło: weather.com, tvnmeteo
subtropical cyclone, USA
0 0 vote
Article Rating