Stan pogotowia w kilku amerykańskich stanach. Meteorolodzy ostrzegają, że od dziś do soboty w środkowej części USA utworzą się tornada, które mogą wyrządzić olbrzymie szkody.

Tegoroczny sezon tornad rozpoczął się wcześniej niż zwykle. Wielu specjalistów uważa też, że będzie dużo groźniejszy niż w ostatnich latach. Do tej pory zginęło już kilkadziesiąt osób. A prognozy nie są optymistyczne.

Według meteorologów, wkrótce utworzy się od kilku do kilkunastu trąb powietrznych. W słynnej „alei tornad” – terenach od Teksasu przez Oklahomę, Kansas, Nebraskę, Iowa po Dakotę Południową gromadzą się łowcy tornad. To szaleńcy, którzy chcą za wszelką cenę sfotografować niebezpieczne zjawiska pogodowe. Policja apeluje, by nie igrali z żywiołem.

Sezon tornad w USA zazwyczaj rozpoczyna się na przełomie marca i kwietnia, i trwa do czerwca. W tym roku pierwsze trąby powietrzne uformowały się na początku marca. Wiele miejscowości po ich przejściu dosłownie przestało istnieć. Wiatr niszczył wszystko co napotkał na swojej drodze. Odbudowa wielu domów potrwa miesiące.

Meteorologom sen z powiek spędza też sezon huraganów, który rozpocznie się w czerwcu i potrwa do listopada. Utworzy się przynajmniej kilka, które mogą zagrozić zamieszkałym terenom USA. Najbardziej narażone są stany Texas, Louisiana, Mississippi, Alabama i Floryda.

 

Źródło: rmf24.pl
0 0 votes
Article Rating