Część mieszkańców USA trzęsie się z zimna, inni doświadczają ponadprzeciętnego ciepła. Tegoroczna meteorologiczna zima okaże się najcieplejszą w historii Kalifornii.

Kalifornia

Meteorologiczna zima, trwająca od 1 grudnia 2014 roku do 28 lutego 2015 r., kończy się. Eksperci z USA są przekonani, że w tym sezonie w ich kraju padną rekordy nie tylko zimna. W wielu miejscach na zachodzie USA temperatura była dużo ponad średnią. W ostatnich dniach lutego termometry musiałyby pokazać absurdalnie niskie wartości, by nie potwierdziły się wyliczenia naukowców.

 

Kalifornijskie rekordy

W tym sezonie w Kalifornii padał rekord najwyższej średniej temperatury w okresie od grudnia do stycznia. Wyniosła ona 8,78 st. C . To był najcieplejszy okres od początku pomiarów, czyli od 1895 r. Dodajmy, że średnia dla tego obszaru w czasie zimy meteorologicznej wynosi 5,94 st. C. Najzimniejszą zimę w historii w Kalifornii odnotowano w 1945 roku (4.17 st. C)

Klimatolog Bill Patzert z należącego do NASA Laboratorium Napędu Odrzutowego powiedział, że w tym roku sezon zimowy był również wyjątkowo suchy, jak na porę deszczową. W styczniu 2015 roku odnotowano opady o wysokości zaledwie 2,7 l/mkw. To czwarty najbardziej suchy styczeń od XIX wieku. W lutym napadało jeszcze mniej, bo 2,28 l/mkw.

 

Ciepło na Florydzie

Wyjątkowo wysoką temperaturę odnotowano również  na Florydzie. Ciepłą zimę mieli mieszkańcy m.in. Key West i Miami. Według aktualnych prognoz w najbliższych dniach na termometrach zobaczą nawet 28 st. C.

 

Nie wszystkich brak zimy cieszy

Jednak nie wszędzie rekordowo wysokie temperatury w zimowym sezonie są dobre. W popularnych kurortach narciarskich kalifornijskiego pasma górskiego Sierra Nevada opady śniegu były bardzo skąpe. Ucierpiały na tym ośrodki turystyczne, które w sezonie zimowym liczą na turystów.

 

Najcieplejsze miasta w sezonie 2014-2015

Amerykańska Narodowa Administracja Oceanu i Atmosfery na podstawie zebranych danych temperatur z 415 miast i zestawienia ich z wynikami poprzednich sezonów stworzyła listę najcieplejszych miast.

1. Key West, Floryda

2. Miami, Floryda

3. West Palm Beach, Floryda

4. Fort Myers, Floryda

5. Vero Beach, Floryda

6. Punta Gorda, Floryda

7. Petersburg, Floryda

8. Venice, Floryda

9. Tampa, Floryda

10. Orlando, Floryda

11. Lakeland, Floryda

12. Los Angeles, Kalifornia

13. Plant City, Floryda

14. San Diego, Kalifornia

15. Brownsville, Teksas

16. Long Beach, Kalifornia

17. McAllen, Teksas

18. Phoenix, Arizona

19. Needles, California

20. Blythe, Kalifornia

0 0 votes
Article Rating