Z dokumentów ujawnionych przez Edwarda Snowdena wyłonił się obraz kolejnego tajnego programu agencji wywiadowczych USA, który ma jeszcze bardziej ingerować w prywatność w sieci. XKeyscore umożliwia dostęp do „praktycznie wszystkiego, co robi zwykły internauta”.

Czerwonymi kropkami zaznaczono punkty dostępu do systemu internetowej inwigilacji XKeyscore

O istnieniu XKeyscore wiadomo już od ponad miesiąca, bowiem Snowden przekazał ograniczone informacje o nim różnym mediom.

Teraz brytyjski dziennik „Guardian”, posługując się tajną wewnętrzną prezentacją przygotowaną przez pracowników NSA w 2008 roku, opisał jego działanie bardziej szczegółowo. Dokument miał zostać wykradziony przez Snowdena, który przekazał  tajne materiały mediom w maju.

 

Wielki Brat widzi wszystko

Jak wynika z opisu „Guardiana”, XKeyscore ma „największy zasięg” ze wszystkich programów NSA i pokrywa praktycznie cały obszar działalności „typowego internauty” w sieci. Na dodatek korzystanie z niego ma nie podlegać praktycznie żadnemu nadzorowi i rozpoczęcie śledzenia należy poprzedzić wyłącznie wypełnieniem krótkiego formularza, którego nie weryfikuje później ani sąd, ani przełożeni. Ta procedura dotyczy obcokrajowców. Na szpiegowanie obywateli USA zgodę musi wydać sąd.

Z prezentacji wynika, że XKeyscore obejmuje gigantyczne bazy danych, w których gromadzone są informacje na temat całej aktywności w sieci. Analityk NSA ma móc czytać zawarte w nich prywatne maile, zapisy konwersacji na Facebooku, historię zapytań wpisanych do wyszukiwarki i odwiedzanych stron.

Musi je tylko znaleźć wprowadzając odpowiednio dobrane „słowa klucze”. W prezentacji ostrzegano jednak analityków, aby dokładnie określali zakres poszukiwanych informacji, bo w bazach jest tyle danych, że mogą nimi zostać zalani.

Przy pomocy innych programów dostępnych NSA „podglądanie” internautów ma być możliwe niemal w czasie rzeczywistym. Nie sprecyzowano, jak cały proces wygląda od strony technicznej.

 

Oplata cały świat

Skala programu XKeyscore ma być olbrzymia. Jego infrastruktura ma się mieścić w 150 placówkach na całym świecie i obejmować 700 specjalnych serwerów. W przykładowym miesiącu indeksowano 41 miliardów różnego rodzaju plików.

Z racji na zalew informacji, serwery NSA mają te szczegółowe informacje przetrzymywać tylko kilka dni, a te uproszczone przez miesiąc. Analitycy muszą więc przeglądać zapisy regularnie.

Według prezentacji, do 2008 roku informacje z XKeyscore pomogły aresztować „ponad 300 terrorystów”.

Źródło: Reuters, Guardian, tvn24
0 0 votes
Article Rating