Astronauci z NASA od 2011 roku korzystają z rosyjskich statków kosmicznych, które wynoszą ich na orbitę. Teraz Amerykanie chcą się uniezależnić. We wtorek ogłoszono wynik przetargu na firmę, która zaprojektuje i stworzy amerykański statek kosmiczny. Konkurs wygrały firmy SpaceX oraz Boeing. NASA nie będzie już musiała liczyć na pomoc Rosyjskiej Agencji Kosmicznej.

Rakieta CST-100 zaprojektowna przez firmę Boeing

Rakieta CST-100 zaprojektowna przez firmę Boeing

Amerykańscy astronauci będą niedługo prowadzić komercyjne podróże na Księżyc. Po czteroletnim przetargu Amerykańska Agencja Kosmiczna (NASA) wybrała dwie firmy: SpaceX i Boeing. Przedsiębiorstwa te mają stworzyć prom kosmiczny.

Ekscytujący okres

– Zapowiada się najbardziej ambitny i ekscytujący okres w historii lotów załogowych NASA – powiedział Administrator Amerykańskiej Agencji Kosmicznej Charles Bolden.

Obie te firmy będą musiały przejść rygorystyczny test, aby uzyskać certyfikat. Dla NASA najważniejsze jest bezpieczeństwo astronautów i jakość statków kosmicznych.

Pierwsze loty odbędą się w 2017 roku

Realizacja projektu będzie kosztowała 6,8 mld dolarów. Astronauci z NASA będą mogli niezależnie dotrzeć do ISS już w 2017 roku. Plan ten pozwoli Amerykańskiej Agencji Kosmicznej na samodzielne loty w Kosmos, bez udziału rosyjskich rakiet Sojuz. Od 2011 roku był to jedyny sposób astronautów z NASA na dostanie się w przestrzeń kosmiczną.

Przedstawiciele NASA postawili sobie za cel uruchomienie przynajmniej jednego pojazdu kosmicznego do 2017 roku. Astronauci nie tylko będą krążyć po niskiej orbicie, ale również polecą do odległych miejsc takich jak Mars.

 

Podróże w kosmos

NASA ma nadzieję, że w przyszłości będzie w stanie spełnić marzenia ludzi na całym świecie – umożliwi im podbój Kosmosu. W planach jest organizowanie wycieczek komercyjnych.

 

 

Źródło: space.com, NASA, tvnmeteo