Mieszkańcy amerykańskiego Wschodniego Wybrzeża walczą ze skutkami nawałnicy typu nor’easter, burzy charakteryzującej się huraganowymi wiatrami i zdolnością do wywoływania śnieżyc i ulew. Jej pojawienie się doprowadziło do lokalnych podtopień przybrzeżnych obszarów, zablokowania dróg i wywrócenia dziesiątek drzew. W wielu miejscach zerwane zostały sieci energetyczne, odcinając dopływ prądu do kilkudziesięciu tysięcy gospodarstw.

USA - Nawałnice przeszły przez Wschodnie wybrzeże Ameryki 5

Mianemnor’easter amerykańscy synoptycy określają szczególnie gwałtowne nawałnice, które nawiedzająWschodnie Wybrzeże oraz leżącą nad Atlantykiem część Kanady. Ich pojawienie się skutkuje wystąpieniem w regionie śnieżyc lub obfitych ulew i znacznymi szkodami, powodowanymi przez huraganowy wiatr.

USA - Nawałnice przeszły przez Wschodnie wybrzeże Ameryki 4

Huraganowa burza

Ośrodek niskiego ciśnienia rozciąga się nad regionem Nowa Anglia, w skład którego wchodzi sześć stanów (Maine, New Hampshire, Vermont, Massachusetts, Rhode Island, Connecticut). Jego obecność wywołała już szereg problemów.

Silny wiatr spiętrzając fale, przyczynił się do zalań obszarów przybrzeżnych i połamał wiele drzew. Uniemożliwił również płynny ruch lotniczy na jednym z największych krajowych lotnisk.

USA - Nawałnice przeszły przez Wschodnie wybrzeże Ameryki 3

Pierwsze natarcie

Nawałnica typu nor’easter uderzyła we wtorek (21 października) w wybrzeże stanu New Jersey, sprowadzając wg pomiarów Narodowej Służby Meteorologicznej opady rzędu 190 l/mkw. Studzienki na części tras nie były w stanie odprowadzać ilości deszczu, przez co część dróg stała się nieprzejezdna.

USA - Nawałnice przeszły przez Wschodnie wybrzeże Ameryki 2

Kolejne uderzenie

W środę, 22 października, nawałnica zaczęła przetaczać się nad region Nowa Anglia, łamiąc drzewa i zrywając kable sieci energetycznej, odcinając od dostaw prądu odciętych w sumie 70 800 gospodarstw domowych na terenie stanów Connecticut, Maine, Massachusetts, New Hampshire i Rhode Island.

Bermuda Tropical Weather

Pożarowe iskry

W hrabstwach Bristol i Essex (stan Massachusetts) iskry z zerwanych kabli spowodowały pożary, a na kilka budynków zawaliły się słupy energetyczne oraz konary drzew. W hrabstwie Middlesex drzewo zawaliło się na cztery samochody, w których na szczęście nikt nie siedział.

0 0 votes
Article Rating