Taki widok nie zdarza się często. Na amerykańskim niebie zaobserwowano jedną z najrzadziej widywanych chmur – wir podkowiasty.

Chmury potrafią być naprawdę efektowne, przyjmując rozmaite kształty czy mieniąc się wszystkimi kolorami tęczy. Mogą przypominać latające spodki, soczewki, wały, fale, grzyby czy też nawet gigantyczne kalafiory.

Jak podaje serwis meteorologiczny AccuWeather, jednymi z najrzadziej obserwowanych na świecie chmur są wiry podkowiaste (ang. horseshoe vortex clouds). Jak sama nazwa wskazuje, wyglądają jak podkowy, jednak nie wszyscy się z tym zgadzają. Niektórym kojarzą się z na przykład z… wąsami.

 

Kilka minut niebiańskiego spektaklu

Wir podkowiasty zaobserwowano w ubiegły czwartek w okolicy osady Battle Mountain w Nevadzie. Zdjęcie chmury, autorstwa Christy Grimes, opublikowała na Twitterze amerykańska Narodowa Służba Pogodowa.

Obiekty tego typu tworzą się, gdy niewielka chmura cumulus znajdzie się nad termicznym prądem wstępującym (ruch powietrza ku górze spowodowany różnicą temperatury). Powietrze szybciej wznosi się pośrodku chmury, wobec czego ta przyjmuje wygięty, łukowaty kształt. Wir podkowiasty pozostaje na niebie zaledwie przez kilka minut. Dość szybko rozwiewa go wiatr.


 

 

Źródło: accuweather.com, blogs.mprnews.org, tvnmeteo, https://www.wunderground.com/news/2018-03-09-horseshoe-cloud-nevada

 

0 0 votes
Article Rating