DARPA, amerykańska wojskowa agencja zajmująca się rozwojem futurystycznych technologii, pokazała swoją nową „zabawkę”. Pojazd o nazwie CAAT świetnie porusza się zarówno po wodzie jak i lądzie.

Na opublikowanym nagraniu z testów widać demonstrator, który jest pięć razy pomniejszoną wersją docelową. Nie podano kiedy i gdzie przeprowadzono próby.

Pokazany na filmiku pojazd waży pięć ton. Docelowo ma więc mieć masę około 25 ton i sądząc z wielkości stojących obok ludzi, około 25-30 metrów długości. Dzięki genialnym w swojej prostocie gąsienicom, na które nałożono szereg wytrzymałych „poduszek”, CAAT świetnie porusza się zarówno po lądzie jak i po wodzie.

Docelowo gąsienicowy wszędołaz ma być elementem modułowego systemu logistycznego TEMP. Jego celem jest zapewnienie amerykańskiemu wojsku skutecznego i prostego systemu tranpsortu ładunków na całym świecie, w celu szybkiego reagowania na kryzysy humanitarne. Podstawowym ładunkiem mają być zwykłe kontentery 20 i 40 stopowe. Cały sprzęt rozwinięty w ramach TEMP ma też sam pasować do kontenerów, które można załadować na każdy cywilny kontenerowiec.

Nie podano żadnej przewidywanej daty ukończenia prac nad TEMP. Nie planowane jest też testowanie wszystkich elementów systemu z powodu ograniczeń budżetowych.

 

Źródło: YouTube.com, tvn24.pl
0 0 votes
Article Rating