Juno. Tak nazwano „potwora”, który ma sprowadzić na północny wschód USA potężne śnieżyce. Niewykluczone, że w Nowym Jorku ta burza śnieżna będzie „największa w historii„.

USA - Nowy Jork czeka prawdopodobnie na największą w historii burze śnieżną 2

Krajowa Służba Meteorologiczna wydała ostrzeżenia na poniedziałek przed burzą śnieżną dla obszarów rozciągających się od New Jersey do Nowej Anglii, w tym miast Nowy Jork, Boston, Providence, Hartford i Portland. Poza wybrzeżem, na atak zimy narażone są stany od New Jersey do Indiany. Alerty pogodowe obowiązują od poniedziałku do wtorkowej nocy. Na obszarze, który ma być dotknięty trudnymi warunkami, mieszka 28 mln osób.

Źródło: NOAA

Źródło: NOAA

Największa burza śnieżna w historii

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio powiedział na konferencji prasowej, że „może to być największa burza śnieżna w historii tego miasta”. Dodał, że spodziewane są potężne utrudnienia w komunikacji drogowej i lotniczej i zalecił mieszkańcom Nowego Jorku powstrzymanie się od używania samochodów.

– Musimy być przygotowani na coś gorszego niż widzieliśmy dotychczas – powiedział de Blasio. – Wszyscy, którzy nie muszą, nie powinni opuszczać domów od popołudnia w poniedziałek – dodał.

 

Historyczny front śnieżny

Państwowa Służba Meteorologiczna określiła zbliżający się śnieżny front burzowy – nazywany Juno – jako „historyczny” i przewiduje, że szczególnie narażony jest rejon metropolii nowojorskiej. Śnieżyce i wichury mogą spowodować powstanie zasp sięgających powyżej metra.

Inne miasta na gęsto zaludnionym wschodnim Wybrzeżu przygotowały pługi śnieżne i ciężarówki przystosowane do posypywania dróg solą. Sklepy przygotowują się na napływ klientów, którzy będą chcieli zaopatrzyć się w podstawowe artykuły.

Władze stanu Pensylwania zaleciły mieszkańcom odłożenie podróży jeśli nie są one konieczne, a władze Filadelfii ostrzegły przed chaosem, jaki może zapanować podczas poniedziałkowego szczytu dojazdów do pracy.Niektóre linie lotnicze odwołały już kilkanaście lotów z nowojorskiego lotniska JFK a inne ostrzegły pasażerów aby liczyli się z opóźnieniami i odwoływaniem ich lotów.

 

Powodzie

Mieszkańcy stanów leżących pomiędzy New Jersey a Nową Anglią powinni być przygotowani na ewentualne przerwy w dostawie prądu. Silny wiatr może też przewracać drzewa.

Podmuchy będą również spiętrzać wodę Oceanu Atlantyckiego, więc niewykluczone, że na Wybrzeżu woda wedrze się na ląd. Ostrzeżenie powodziowe zostało wydane dla wschodniej części stanu Massechusetts.

We wtorek po południu czasu lokalnego pogoda powinna zacząć się poprawiać.

0 0 votes
Article Rating