Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo poinformował w środę, że zezwolił na zażywanie marihuany w celach leczniczych przez osoby poważnie chore. Nowy Jork staje się zatem 21. stanem USA zezwalającym na ograniczone zażywanie marihuany.

– Marihuana stosowana w celach leczniczych może pomóc załagodzić ból oraz w leczeniu raka i innych poważnych chorób. Dwadzieścia stanów już na nią zezwoliło – oświadczył gubernator.

Jak dodał, władze stanu Nowy Jork „wprowadzają program zezwalający na przepisywanie marihuany w 20 placówkach szpitalnych” na terenie całego stanu, który liczy 19,5 mln mieszkańców. – Będziemy nadzorować ten program, żeby ocenić jego skuteczność – zaznaczył.

 

Stosowanie marihuany w celach leczniczych jest dopuszczalne w 20 amerykańskich stanach oraz stołecznym Dystrykcie Kolumbii, ale na razie nie ma mowy o legalizacji narkotyku na szczeblu federalnym.

Nielegalna substancja narkotyczna

W efekcie referendum z końca 2012 roku stany Kolorado i Waszyngton zalegalizowały sprzedaż marihuany także do celów rekreacyjnych. W pierwszym z tych stanów osoby powyżej 21. roku życia mogą od 1 stycznia jednorazowo kupić do 28 gramów marihuany. W stanie Waszyngton sprzedaż marihuany ma stać się legalna w ciągu 2014 roku.

Amerykańskie prawo federalne od 1970 roku traktuje marihuanę jako nielegalną substancję narkotyczną.

Źródło: PAP, tvn24.pl
0 0 votes
Article Rating