Podczas, gdy oczy Amerykanów były zwrócone na huragan Katia, który może zagrozić wschodniemu wybrzeżu USA, nad Zatoką Meksykańską narodził się cyklon, który w poniedziałek uderzy w Nowy Orlean.

Tropikalne formacje zaczynają osaczać Stany Zjednoczone. Nad otwartymi wodami Atlantyku powstał huragan imieniem Katia, który w przyszłym tygodniu zbliży się do wschodniego wybrzeża USA.

Wciąż nie jest pewne czy huragan okaże się równie niebezpieczny co Irene. Jednak w tej chwili o wiele większe zagrożenie dla Amerykanów stanowi cyklon Lee, który właśnie powstał nad gorącymi wodami Zatoki Meksykańskiej.

Z jego powodu rozpoczęła się ewakuacja pracowników platform wiertniczych wzdłuż wybrzeży Luizjany.

Cyklon przybiera na sile, dlatego niebawem może zostać ogłoszona również ewakuacja mieszkańców najniżej położonej części wybrzeża Luizjany, gdzie domy wzniesiono pośród mokradeł.

Zgodnie z najnowszą prognozą amerykańskiego Krajowego Centrum ds. Huraganów (NHC) oko cyklonu Lee wejdzie na ląd w południowej części stanu w poniedziałek (5.09).

Na razie nic nie wskazuje na to, aby formacja tropikalna miała osiągnąć status huraganu. Zagrożenie jednak istnieje, dlatego po lekcji wyciągniętej z huraganu Irene, władze nie zamierzają bagatelizować żywiołu.

Również w tym samym dniu oko przejdzie w rejonie Nowego Orleanu. W mieście trwają przygotowania na nadejście ulewnych deszczy, które mogą doprowadzić do powodzi.

Raczej na pewno trzeba będzie ewakuować tysiące mieszkańców z osiedli położonych w depresji, gdzie podtopienia zdarzają się podczas każdego cyklonu. Do połowy przyszłego tygodnia cyklon przyniesie ulewy również w Missisipi, Alabamie i Georgii.

Cyklon, mimo iż może przynieść niszczycielskie powodzie, może też okazać się prawdziwym „darem niebios”. Południe USA jest pogrążone w jednej z największych susz w historii, dlatego każde opady deszczu są dla miejscowych rolników niczym złoto.

 

Dla zainteresowanych, skąd się biorą i jak są nadawane imiona cyklonów polecam: WikiPedię

 

Źródło: twojapogoda.pl
0 0 votes
Article Rating