Amerykańska marynarka wojenna ochrzciła swoje najnowsze i najbardziej niezwykłe dziecko: niszczyciel USS Zumwalt. Jego budowa kosztowała siedem miliardów dolarów. USS Zumwalt to największy okręt tego typu w US Navy i najnowocześniejsza jednostka pływająca na świecie.

USS Zumwalt

Jednostka została zbudowana na zamówienie Pentagonu przez firmę General Dynamics. Okręty typu Zumwalt DDG-1000 zastąpią niszczyciele klasy Spruance, które już zostały wycofane z użytku.

Na pokładzie broń i systemy, jakich nikt nie widział

„Ten okręt reprezentuje nową epokę w kwestii obrony kraju. Tak jak admirał Elmo „Bud” Zumwalt pomógł uformował naszą marynarkę wojenną w XIX wieku, tak DDG-1000 pozwoli ukształtować przyszłość walk na wodzie i lądzie” – napisał w oświadczeniu sekretarz US Navy, Ray Mabus.

USS Zumwalt jest wyposażony w technologię pozwalającą na śledzenie i walkę z okrętami podwodnymi, pokonywanie pól minowych na morzu oraz likwidację celów na lądzie, w tym systemów obrony wroga chroniących wybrzeża. Do tego celu używać będzie pocisków osiągających bardzo niski pułap, dzięki czemu ominą one radary, które prawdopodobnie w ogóle ich nie zauważą.

Tak wyglądały chrzciny USS Zumwalt

Na wyposażeniu USS Zumwalt ma się też znaleźć potężne działo elektromagnetyczne w tej chwili przechodzące fazę testów, broń laserowa oraz najnowocześniejsze systemy wykrywania pocisków balistycznych. Poza jedynym w swoim rodzaju centrum dowodzenia, okręt ma też wbudowany system kontroli oparty na wewnętrznej sieci, do której nie ma dostępu z zewnątrz. Kapitan będzie mógł wydawać polecenia i kontrolować to, co się dzieje na pokładzie z każdego miejsca na jednostce.

USS Zumwalt – dzięki ogromnej automatyzacji – będzie obsługiwany przez zaledwie 130 marynarzy, gdy zwykłe niszczyciele klasy Arleigh-Burke potrzebują ich np. 2010 na pokładzie. Dodatkowe 28 osób będzie potrzebne na USS Zumwalt do obsługi powietrznej. Okręt ma bowiem dwa lądowiska dla helikopterów lub – w zależności od zapotrzebowania – jedno lądowisko na tej wojskowej maszyny i jedno dla drona startującego w pozycji wertykalnej.

Wielkie koszty stworzenia USS Zumwalt, które początkowo miały się zmieścić w kwocie 3,8 mld dol. (skończyło się na 7 mld. dol.) zmusiły US Navy do ograniczenia swojego zamówienia na tego typu maszyny. W śmiałych planach przed kilkoma laty Amerykanie liczyli, że będą mieli na swoich usługach aż 32 takie jednostki. Na razie złożyły zamówienie na trzy.

USS Zumwalt zostanie oddany do użytku jeszcze w tym roku. Potem przejdzie testy, a do służby trafi w 2016 roku.

USS Zumwalt atakuje cel. Artystyczna wizja US Navy z pola walki

 Źródło: Business Insider, tm
0 0 votes
Article Rating