Torebki plastikowe prawdopodobnie znikną z kalifornijskich sklepów. Stanowy Senat i Zgromadzenie Generalne przyjęły propozycję ustawy o zakazie używania reklamówek w sklepach od lipca przyszłego roku. Potrzebny jest jeszcze podpis gubernatora.

Torby foliowe

Jeżeli gubernator Jerry Brown podpisze ustawę, Kalifornia zostanie pierwszym stanem wycofującym z użycia plastikowe reklamówki.

– To wielki krok naprzód. Plastikowe reklamówki nie będą dłużej zalegać na plażach, pustyniach, w górach, rzekach, strumykach i jeziorach. Ustawa ma na celu ochronę środowiska, ale także miejsc pracy, bo pozwoli nam przejść do produkcji torebek wielokrotnego użytku – powiedział pomysłodawca ustawy senator Alex Padilla.

 

Pomoc dla chętnych

Nowe przepisy przewidują możliwość przyznania pożyczki w wysokości dwóch milionów dolarów firmom, które podejmą się produkcji torebek nadających się do ponownego użycia.

– Utylizacja plastikowych torebek kosztuje miliony dolarów. To jest plaga niszcząca środowisko oraz ogromne niebezpieczeństwo dla fauny i flory. Żółwie, foki i delfiny zaplątują się pływające w oceanach plastikowych odpady i przez nie się duszą – oświadczyła kalifornijska organizacja ochrony środowiska Californians Against Waste.

Odpady plastikowe mają też negatywny wpływ na żyzność gleb i są rakotwórcze.

Wcześniej podobne przepisy przyjęło wiele miast w Kalifornii, w tym Los Angeles i San Francisco.

Źródło: PAP, tvn24bis.pl
0 0 votes
Article Rating