Po gwałtownych burzach na południu Stanów Zjednoczonych powstały ogromne powodzie. W wyniku żywiołu zmarły trzy osoby, a tysiące zostało ewakuowanych. Najgorsza sytuacja panuje w stanie Luizjana, gdzie gubernator wprowadził stan wyjątkowy. W Teksasie odnotowano tornado.

USA - Ogromne powodzie na południu, w Teksasie i Luizjanie niektóre domy zalane po sam dach -3 - Kopia

Podtopienia w południowych regionach Stanów Zjednoczonych pojawiły się w środę i obwinia się za nie obfite opady deszczu. Gwałtowne burze nękały mieszkańców wschodniego Teksasu, zachodniej Luizjany i Arkansas. Rzeki nie dawały rady odprowadzać tak dużej ilości wody, dlatego wiele miejscowości zostało zalanych.

USA - Ogromne powodzie na południu, w Teksasie i Luizjanie niektóre domy zalane po sam dach -2 - Kopia

Potwierdzono, że w wyniku ataku żywiołu zginęły dotychczas trzy osoby (dwóch mężczyzn w stanie Luizjana i jedne w Teksasie). W sumie we wszystkich stanach ewakuowano mieszkańców z ponad 3,5 tysiąca domów.

USA - Ogromne powodzie na południu, w Teksasie i Luizjanie niektóre domy zalane po sam dach -4 - Kopia

Historyczna powódź w Luizjanie

Meteorolodzy w miasta Shreveport ogłosili, że jest to historyczna powódź w Luizjanie. Gubernator stanu John Bel Edwards wprowadził stan wyjątkowy w kilku gminach. Ponadto wysłał list z prośbą o pomoc do Gwardii Narodowej.

USA - Ogromne powodzie na południu, w Teksasie i Luizjanie niektóre domy zalane po sam dach -6 - Kopia

W miejscowości Haughton w północno-zachodniej części Luizjany pojawiła się powódź. Woda jest tak wysoka, że niektóre domy są całkowicie zalane, a nad taflą widnieją jedynie ich dachy. W okolicy około 80 domów znajduje się pod wodą. Władze miasta ewakuują mieszkańców.

USA - Ogromne powodzie na południu, w Teksasie i Luizjanie niektóre domy zalane po sam dach -1 - Kopia

Zginęło dwóch mężczyzn

W gminie Bienville w środę zginął mężczyzna, który próbował przejechać przez zalaną drogę. Fala zmiotła jego samochód. Podróżowała z nim kobieta, którą udało się uratować. Kolejny mężczyzna utonął we wsi w południowej części stanu Oklahoma. Mężczyzna próbował przejechać przez most, na którym już znajdowała się woda powodziowa.

USA - Ogromne powodzie na południu, w Teksasie i Luizjanie niektóre domy zalane po sam dach -5 - Kopia

Tornado w Teksasie

Tymczasem w Teksasie podczas burz w pobliżu miejscowości Tolar pojawiło się także tornado o sile EF1 w skali Fujity. Kilkanaście domów zostało zniszczonych. Żywioł ranił dwie osoby, ale ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Brak prądu, przekierowane loty

Jedynie w okolicy Dallas po burzy aż 40 tysięcy odbiorców nie miało prądu. Burza spowodowała, że z portu lotniczego Dallas-Fort Worth przekierowano około 150 lotów na pobliskie porty lotnicze.

W poniedziałek burza w okolicy Houston zaskoczyła kajakarza. Mężczyzna nie zdążył dopłynąć do brzegu i silny wiatr wywrócił jego kajak. Ciało dwudziesto-dwu latka znaleźli rybacy.

Źródło: weather.com, ENEX, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating