Chmury często tworzą niezwykłe formacje. W piątek w rejonie Zatoki Meksykańskiej na zachodzie Florydy niebo pokrył ogromny wał szelfowy. Chmury te zapowiadają silny wiatr i intensywne opady deszczu i gradu.

USA - Ogromny wał szelfowy na Florydzie -1

W piątek 25 marca w rejonie Zatoki Tampa na zachodnim wybrzeżu Florydy w USA pojawiła się ogromna chmura szelfowa nazywana też wałem szkwałowym. Wielki wał wtoczył się nad zatokę, wprowadzając niemałe zamieszanie.

USA - Ogromny wał szelfowy na Florydzie -4

Ludzie obawiali się złej pogody i powodowanych przez nią zniszczeń. Tym bardziej, że ostatnio na południu Stanów Zjednoczonych wystąpiło załamanie pogody. M.in. w Luizjanie i Arkansas pojawiły się tornada, a w Teksasie dodatkowo z nieba padał ogromny grad. W Zatoce Tampa przez trzy godziny było ciemno, ponadto padał deszcz.

USA - Ogromny wał szelfowy na Florydzie -3

Jak powstają chmury?

– Chmury szelfowe tworzą się, gdy burza lub występująca przed nią chłodna strefa z prądem zstępującym unosi powietrze, znajdujące się na krawędzi frontu lub gdy wypycha je do przodu – tłumaczy meteorolog serwisu weather.com Jonathan Erdman.

Jak twierdzą synoptycy, chmury szelfowe są spowodowane mieszaniem się wilgotnego powietrza z chłodnym wiatrem. Nisko zawieszony obłok zapowiada nadejście opadów gradu, nawalnych deszcze i silny wiatr.

– Gładka struktura chmury szelfowej znajduje się na skraju frontu. Nie jest to tornado, ale zazwyczaj, wraz z rozwojem chmury szelfowej, da się odczuć silniejszy wiatr – dodaje Erdman.

W mediach społecznościowych pojawiło się wiele zdjęć i nagrań niezwykłej formacji chmur.

USA - Ogromny wał szelfowy na Florydzie -2

Źródło: weather.com, tvnmeteo.pl
0 0 votes
Article Rating