W piątek pęz dwubarwny, który jest gatunkiem węża morskiego, został znaleziony na plaży w Kalifornii. Taka sytuacja ma miejsce piąty raz w historii stanu.

Informacja o znalezieniu węża z gatunku Hydrophis platurus, na którego natknięto się na plaży w kalifornijskim mieście Newport Beach, została przekazana do ośrodka zajmującego się ratowaniem i ochroną zwierząt morskich w Laguna Beach. Pęz dwubarwny, który upodobał sobie przebywanie w ciepłych wodach, jest nietypowym zjawiskiem tak daleko na północy.

Niespotykane zjawisko

– Po raz czwarty w ciągu jedynie dwóch lat odnotowaliśmy węże morskie w południowej Kalifornii – powiedział Greg Pauly, herpetolog z Muzeum Historii Naturalnej hrabstwa Los Angeles. – Niespotykane jest występowanie tych węży tak daleko na północy, ponieważ preferują one cieplejsze wody południowych wybrzeży Kalifornii Dolnej w Meksyku. Jesteśmy podekscytowani dodaniem tego okazu do naszej stałej kolekcji – dodaje Pauly.

W raportach, które dotyczą pęza dwubarwnego – węża, którego jad jest silniejszy niż jad kobry – i jego występowania w Kalifornii, pojawia się jeden zapis z 1972 roku z San Clemente i trzy z zimy 2015/2016, mówiące o jego wystąpieniu w hrabstwach Ventura, San Diego i Orange. Wszystkie cztery przypadki wystąpiły w latach, gdy miało miejsce zjawisko El Niño, kiedy to wody przybrzeżne są cieplejsze niż zwykle. Piątkowe znalezisko jest o tyle niezwykłe, że obecnie wody Kalifornii nie są pod wpływem El Niño.

Wąż przysłuży się nauce

Wąż będzie częścią kolekcji Muzeum Historii Naturalnej hrabstwa Los Angeles, gdzie zostanie zakonserwowany. Pod lupę wzięty zostanie schemat jego migracji w kontekście zmian klimatu i populacji gatunku Hydrophis platurus. Okaz pęza dwubarwnego znajdzie się na wystawie dla odwiedzających muzeum w ciągu tygodnia.

 

 

 

 

Źródło: ENEX, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating