Transition Terrafugia – to pierwszy latający samochód, który otrzymał certyfikat zdolności do lotu, który wydała Federalna Administracja Lotnictwa. Oznacza to, że pojazd może już latać po amerykańskim niebie, ale nie może jeszcze jeździć po drogach.

Producent – firma Terrafugia – ma nadzieję, że pozwolenie na poruszanie się po drogach zostanie przyznane jeszcze w tym roku.

Do 225 kilogramów

Maszyna Transition otrzymała certyfikat jako lekki samolot sportowy. To dwuosobowa konstrukcja o udźwigu do 225 kilogramów. Latający samochód jest wyposażony w spadochron ratunkowy, klatkę bezpieczeństwa oraz składane skrzydła.

Latający samochód firmy Terrafugia może lecieć z prędkością 180 kilometrów na godzinę, a jego zasięg wynosi ponad 600 kilometrów.

Terrafugia ma swoją siedzibę w amerykańskim stanie Massachusetts. W 2017 roku została przejęta przez chińską Zhejiang Geely Holding Group, do której należy m.in. marka Volvo.

Japoński latający samochód

We wrześniu japońska firma Sky Drive pochwaliła się udanym testem elektrycznego, latającego samochodu, gdy po raz pierwszy za sterami podniebnego auta siedział człowiek.

Maszyna SD-03 była najmniejszym elektrycznym pojazdem, który pionowo startował i lądował. Jak przekonywała firma – ma powierzchnię dwóch zaparkowanych samochodów i pięć silników, by „zapewnić bezpieczeństwo nawet w sytuacjach zagrożenia”.

Sky Drive planuje wprowadzić swój produkt na rynek w 2023 roku. Nie podano jeszcze jaka ma być cena podniebnego auta.

 

 

Źródło: CNN
2 4 votes
Article Rating