Ten widok przyciąga turystów z całego świata. Po raz pierwszy od 2006 roku poziom wody na kalifornijskim jeziorze Berryessa podniósł się tak bardzo, że znajdujący się tam przelew awaryjny zaczął odprowadzać jej nadmiar.

Obfite opady deszczu w Kalifornii spowodowały, że poziom wody w jeziorze Berryessa znacząco się podniósł. W środę był najwyższy od jedenastu lat i niespełna metr niższy od najwyższego zarejestrowanego kiedykolwiek (136 metrów w 1983 roku).

Niecodzienny widok

Zbiornik posiada potężny przelew awaryjny, zwany Glory Hole (Otwór Chwały – ang.). Jego średnica to ponad 20 metrów. Kiedy poziom wody podnosi się powyżej wysokości gigantycznego betonowego kielicha, masy wody zaczynają spływać, tworząc niecodzienny widok. Na nagraniu z drona widać, jak w majestatyczny sposób nadmiar wody opuszcza sztuczny zbiornik wodny.

Glory Hole użyto jedynie 26 razy w ciągu 58 lat istnienia. Urządzenie spustowe znajduje się niedaleko zbudowanej ponad 60 lat temu zapory Monticello. Jego użycie przyciągnęło wielu turystów, ale także mieszkańców.

Jezioro Lost Lake w stanie Oregon w Stanach Zjednoczonych przez większość roku nie różni się od innych zbiorników wodnych, jest spokojne i nieruchome. Jednak gdy nadchodzi zima, tajemnicza dziura na dnie odprowadza wodę z całego jeziora powodując, że powstaje równina o surowym krajobrazie.

 

Źródło: tvnmeteo, CNN,  lakeberryessanews.com, x-news
0 0 votes
Article Rating