W centrum badawczym pod Waszyngtonem odkryto dawno zapomniane fiolki z wirusem czarnej ospy. Buteleczki ze śmiercionośnym drobnoustrojem znajdowały się w tekturowym pudełku. Leżały tam prawie 65 lat.

Wirus ospy prawdziwej wywołał liczne epidemie na świecie i może być stosowany jako broń biologiczna

Wirus ospy prawdziwej wywołał liczne epidemie na świecie i może być stosowany jako broń biologiczna

Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (CDC) opublikowało we wtorek oświadczenie na temat odkrycia. Napisano w nim, że fiolki znalezione przez pracowników Narodowego Instytutu Zdrowia datowane są na lata 50. Nie ma dowodów na to, aby któraś z fiolek uległa uszkodzeniu. Żaden z naukowców nie został narażony na kontakt z niebezpiecznym wirusem.

 

Co było w fiolkach?

Naukowcy dokonali odkrycia podczas przenoszenia siedziby laboratorium Agencji Żywności i Leków (FDA) z Maryland w inne miejsce. Początkowo laboratorium było wykorzystywane przez pracowników Narodowego Instytutu Zdrowia. W 1972 roku zostało przekazane do użytku FDA.

Po odnalezieniu fiolek, naukowcy umieścili je w specjalnym laboratorium. 1 lipca poinformowali o znalezisku przedstawicieli CDC, odpowiedzialnych za zajmowanie się toksycznymi substancjami. Fiolki zostały przetransportowane do hermetycznego laboratorium w Atlancie.

Badania potwierdziły obecność DNA wirusa ospy w próbkach. Naukowcy przeprowadzą dalsze testy, w celu ustalenia, czy są to żywe mikroorganizmy zdolne do dalszego wzrostu.

Po zakończeniu badań, wszystkie fiolki wraz z zawartością zostaną zniszczone. Nadzór nad tym etapem będą sprawować przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

FBI wszczęło śledztwo mające doprowadzić do ustalenia, dlaczego fiolki były przechowywane przez tyle lat w laboratorium FDA.

 

Epidemia ospy prawdziwej

Ospa prawdziwa, zwana też czarną ospą to wirusowa choroba zakaźna. Charakteryzuje się ostrym przebiegiem z objawami takimi jak wysoka gorączka, osłabienie i pęcherzykowa wysypka pokrywająca całe ciało, głównie twarz i kończyny. Śmiertelność sięga 80 proc. w przypadku osób nieszczepionych.

Wirus stosowany był jako broń biologiczna już w XVIII wieku przez kolonizatorów Ameryki Północnej.

Epidemie czarnej ospy nękały ludzkość od czasów wojny peloponeskiej ( V w. p.n.e.). Pojawiały się w Ameryce, Europie i Azji. Ostatnia epidemia w Europie wystąpiła w 1972 roku w Jugosławii. W 1978 roku doszło do wydostania się wirusa z laboratorium naukowego w Wielkiej Brytanii. W wyniku choroby zmarły dwie osoby.

W 1980 roku WHO uznało ospę prawdziwą za całkowicie zwalczoną. Większość próbek zawierających wirusa zostało zniszczonych, jednak część jest dalej przechowywana w pilnie strzeżonych laboratoriach.

0 0 votes
Article Rating