Policja przejęła w porcie w Filadelfii na wschodnim wybrzeżu USA 16.5 tony kokainy o wartości miliarda dolarów. To jedna z najbardziej spektakularnych tego typu akcji w historii Stanów Zjednoczonych.

„To jedna z największych konfiskat narkotyków w historii USA. Taka ilość tego narkotyku mogłaby zabić miliony – MILIONY – ludzi” – napisał na Twitterze prokurator federalny w Filadelfii William McSwain.

Kokaina została znaleziona w siedmiu kontenerach na frachtowcu MSC Gayane, zacumowanym w rejonie portu w Filadelfii nad rzeką Delaware. Członkowie załogi statku zostali aresztowani, usłyszeli już zarzuty. Prowadzone jest także intensywne dochodzenie w tej sprawie.

Jak podają agencje, statek, który pływa pod banderą Liberii, miał odpłynąć do Europy, a wcześniej zatrzymywał się w Chile, Panamie i na Bahamach.

Coraz więcej kokainy

Takiej wielkości przechwyt narkotyków ostatni raz miał miejsce w Kalifornii w 1989 roku. Przejęto wtedy 21 ton kokainy. W tym samym roku służby w Teksasie skonfiskowały jej 14 ton.

Kokaina od dziesiątek lat jest niezmienne najszerzej rozprowadzanym narkotykiem w Stanach Zjednoczonych. Wykorzystywana jest tam większość światowej ilości tego narkotyku – podają służby federalne.

– Pojawiają się niepokojące wczesne oznaki, że użycie i dostępność kokainy w Stanach Zjednoczonych rośnie po raz pierwszy od prawie dekady – ostrzegł Departament Stanu w raporcie z 2017 roku dotyczącym globalnego handlu narkotykami.

 

 

 

Źródło: reuters, pap, tvn24, https://6abc.com/165-tons-of-cocaine-worth-$1-billion-seized-at-phila-port/5351897/

 

 

0 0 votes
Article Rating