Co najmniej 12 osób zginęło w wyniku ataku niszczycielskich tornad, które przetoczyły się w niedzielę przez środkowe stany USA. Miejscami wiatr osiągał prędkość nawet 240 km/h. W niektórych miejscach zrujnowane zostały całe kwartały budynków, tysiące ludzi nie mają prądu.

USA - Tornada 3

Trąbom powietrznym towarzyszyły huraganowy wiatr i opady deszczu. Największe zniszczenia są w stanie Arkansas. Ratownicy i służby przeczesują tam rumowiska po zniszczonych budynkach, szukając osób, które mogły przeżyć.

„Panuje tu chaos”

Taka akcja trwa m.in. w niewielkiej miejscowości Vilonia w hrabstwie Faulkner w Arkansas, gdzie już potwierdzono śmierć dwóch osób. Bardzo wiele zostało rannych. Ponad sto trafiło do szpitali. Rzecznik władz hrabstwa określił sytuację jako „wypadek masowy”.

USA - Tornada 4

– Panuje tu chaos. Centrum miasteczka zostało kompletnie zrównane z ziemią – powiedział burmistrz Vilonii James Firestone. – Pozostało kilka częściowo stojących budynków, ale ilość zniszczeń jest ogromna. Mamy wycieki z przewodów gazowych. Oczywiście linie energetyczne nie działają. Domy to tylko stosy cegieł – opisywał.

Mocno ucierpiało również pobliskie, położone około 30 km na południowy zachód miasteczko Mayflower. Według meteorologa CNN, który był na miejscu, prędkość porywów wiatru przekraczała tam 200 km/h, a niektóre osiągały nawet 240 kim/h.

Poważne zniszczenia i awarie

Miejscami tornada zrujnowały całe kwartały liczące po kilkadziesiąt domów. Lokalna telewizja pokazała ujęcia budynków zniszczonych do samych fundamentów i samochody zepchnięte na sterty gruzów. Wszędzie tam, gdzie przeszły trąby powietrzne, pełno jest powalonych drzew i połamanych gałęzi. Dla tych, którzy zostali bez dachu nad głową, zorganizowano tymczasowe schroniska w szkołach i kościołach.

First In Video news video photographer Brad Mack covers the damage seen after a tornado hit the town of Mayflower, Arkansas

Wiatr i miotane przez niego obiekty pozrywały i uszkodziły wiele linii energetycznych, pozbawiając prądu tysiące ludzi. Ze względu na brak elektryczności zamknięto dla ruchu drogę międzystanową nr 40. Ta popularna trasa, na której zwykle panuje spory ruch, w niedzielę była usiana częściami i odłamkami z rozbitych pojazdów. Zalegało na niej też wiele uszkodzonych i powywracanych samochodów – nie tylko osobowych, ale też furgonetek i ciężarówek.

Oklahoma, Kansas też dotknięte

Gubernator Arkansas poinformował, że w hrabstwach Faulker i Pulaski, stwierdzono po pięć ofiar śmiertelnych, a jedną w hrabstwie White. Co najmniej jedna osoba zginęła w Oklahomie, jak wynika z informacji władz hrabstwa Ottawa. Lokalne media i National Weather Service informują o dwóch ofiarach w tym stanie. Tornado w Oklahomie zaobserwowano w rejonie miejscowości Quapaw jeszcze zanim dotarły do Arkansas. Trąby powietrzne spowodowały tez zniszczenia w Kansas.

 

Źródło: Reuters, CNN, tm
0 0 votes
Article Rating