Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornii w Berkeley opracowali metodę, która ma pozwolić ludziom niemym komunikować się ze światem za pomocą słów. Ich myśli odczyta specjalny program, który później przełoży je na słowa.

Program będzie działał w połączeniu z implantami umieszczonymi bezpośrednio w mózgu. Takie urządzenie pozwoli na przekazanie słów, które osoby nie mogące mówić wyobrażą sobie. Ta technologia dałaby szansę tysiącom ludzi, którzy stracili zdolność mowy na skutek m.in. udaru.

Jak dotąd eksperymenty zostały przeprowadzone na 15 chorych na padaczkę w Stanach Zjednoczonych. Elektrody rejestrowały aktywność mózgu, a następnie program odtwarzał słowa, choć czasem były one trudne do zrozumienia.

Udało się „odczytać” słowa: Waldo, struktura, wątpliwości i mienie. Jest to dość nietypowe zestawienie, ale równocześnie pomyślny sygnał dla naukowców, którzy teraz będą dopracowywać technologię.

Mowa jak gra na pianinie 

Brian Pasley zajmujący się projektem powiedział, że najpierw puszczał swoim pacjentom serię pięciu słów przez 10 minut i jednocześnie rejestrował aktywność mózgu za pomocą elektrod. Później opracował program, który pozwolił na zdekodowanie dźwięków za pomocą fal mózgowych.

Naukowiec porównuje tę metodę do techniki gry pianisty, który słysząc dźwięk – potrafi wyobrazić sobie, w który klawisz powinien uderzyć.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „PLoS Biology”.

 

Źródło: guardian.co.uk, tvn24.pl
0 0 votes
Article Rating