Amerykańscy naukowcy opracowali inteligentną amunicję, która może zrewolucjonizować pole walki – donosi serwis internetowy telewizji Fox News. Chodzi o samonaprowadzającą kulę, która może dosięgnąć celów położonych w odległości ponad 1,5 km.

„Sprytna” amunicja została opracowana w podlegającym Departamentowi Energii USA instytucie naukowo-badawczym Sandia National Laboratories, którego głównym zadaniem jest opracowywanie i rozwijanie nienuklearnych komponentów broni jądrowej.

W pocisku zamontowany jest sensor optyczny, który wykrywa czerwoną kropkę lasera nakierowanego na cel. Do skorygowania trasy lotu służą mikroskopijne elektromagnesy sterujące lotkami naboju.

Kule mają być wystrzelone z broni gładkolufowej. W czym tkwi różnica? Obecnie większość luf jest gwintowana – nadaje to pociskowi ruch wirowy, przez co jego lot jest znacznie bardziej stabilny i prosty. Samosterujące kule muszą być pozbawione tego ruchu, aby mogły swobodnie manewrować w powietrzu.

Na razie kula jest stosunkowo wolna – wystrzelona przy użyciu klasycznego ładunku prochowego przemieszcza się z prędkością ok. 730 metrów na sekundę, podczas gdy typowy karabin wystrzeliwuje pociski z prędkością ok. 900 metrów na sekundę. Dlatego będzie potrzebna nowa mieszanka prochowa – pisze serwis Fox News.

Instytut Sandia National Laboratories zapowiedział, że będzie szukał prywatnej firmy, która wykona więcej prototypów kuli i przeprowadzi kolejne testy.

Źródło: popsci.com, wiadomosci.wp.pl
0 0 votes
Article Rating