Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych przeprowadziła próbę wstrząsową najnowszego i jednego z największych lotniskowców amerykańskiej floty, okrętu USS Gerald R. Ford. W tym celu zdetonowano materiał wybuchowy o wadze ponad 18 ton w bliskiej odległości od jednostki. Wojsko udostępniło nagrania z testów.

„Pełną próbę wstrząsową okrętu” przeprowadzono w piątek na wodach wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. By przetestować możliwości wytrzymałościowe lotniskowca, w bliskiej odległości od niego zdetonowano ładunek ponad 18 ton. Na nagraniach z detonacji udostępnionych w niedzielę przez US Navy widać, jak w powietrze wystrzeliwuje słup wody. Według służb geologicznych eksplozja wywołała wstrząs o magnitudzie 3,9 w skali Richtera.

Nim okręt zostanie oddelegowany do działań operacyjnych, powróci do suchego doku, gdzie przejdzie wymagane naprawy i modernizacje.

Największy lotniskowiec US Navy

USS Gerald R. Ford jest najnowszym i jednym z największych lotniskowców amerykańskiej marynarki wojennej. Mierzy 333 metry długości i 77 metrów wysokości. Okręt napędzają dwa reaktory atomowe nowego typu A2B.

Lotniskowiec jest pierwszą jednostką tego typu zwodowaną przez amerykańską flotę. Obecnie trwają pracę nad trzema kolejnymi okrętami: USS John F. Kennedy, USS Enterprise oraz USS Doris Miller. Według planów Pentagonu łącznie ma powstać 10 jednostek tej klasy, które z czasem zastąpią jednostki typu Nimitz.

 

ŹródłoBBC
0 0 votes
Article Rating