Wojsko USA przetestowało swoją międzykontynentalną rakietę balistyczną, korzystając z rzadko stosowanego systemu ALCS, który umożliwia wydanie rozkazu startu pociskom z pokładu latającego centrum dowodzenia. To już trzeci start Minutemana III od początku roku.

Zdjęcie z centrum dowodzenia w bazie Vandenberg podczas odpalenia

Zdjęcie z centrum dowodzenia w bazie Vandenberg podczas odpalenia

Próbne odpalenie przeprowadzono 20 maja z bazy Vandenberg w Kalifornii, ale poinformowano o nim dopiero teraz. Głowica pocisku pokonała niemal siedem tysięcy kilometrów i trafiła w poligon rakietowy na atolu Kwajalejn.

Start rakiety Minuteman III

Animacja pokazująca wszystkie fazy lotu rakiety Minuteman III

 

Wyjątkowa próba

Sam start i lot rakiety przebiegały standardowo. Wyjątkowy była sama procedura wydania komendy do startu. Rakieta została odpalona z silosu w kalifornijskiej bazie Vandenberg poprzez przekręcenie kluczy w specjalnym latającym centrum dowodzenia na pokładzie samolotu E-6B, który krążył kilka tysięcy kilometrów dalej nad centralnymi USA.

Boeing E-6b

W ten sposób działa zimnowojenny system o nazwie ALCS (Airborne Launch Control System). Na pokładzie specjalnie zmodyfikowanego samolotu (obecnie Boeing 707) znajduje się centrum dowodzenia obsadzone przez kilkunastu oficerów, oraz zestaw aparatury do komunikacji ze wszystkimi bazami rakietowymi w USA. Mają w razie potrzeby wydać polecenie startu rakietom, gdyby zniszczone zostały naziemne centra dowodzenia.

Minutemana III

Do początku lat 90. zawsze co najmniej jedna taka maszyna znajdowała się w powietrzu – 24 godziny na dobę przez cały rok. Było to ubezpieczenie na wypadek zaskakującego ataku jądrowego ZSRR, który w teorii mógł zniszczyć lądowe centra dowodzenia i sieć łączności, uniemożliwiając USA odwet. Teraz samoloty nie znajdują się już nieustannie w powietrzu, ale jeden zawsze stoi w gotowości do natychmiastowego startu.

Jak podaje wojsko USA, cała próba miała charakter rutynowy i była już trzecią w tym roku. Do każdej jest losowo wybierany pocisk Minuteman III z jednej z trzech baz rakietowych USA (każda ma po 150 rakiet). Losowo wybiera się też jedną załogę z tejże bazy, oraz zespół techników, którzy odpowiadają za start. Dodatkowo raz w roku w próbie korzysta się z sytemu ALCS.

 

Źródło: tvn24
0 0 vote
Article Rating